Czyszczenie rynien - Profil-B - Kielce

Systemy rynnowe w naszym domu zasługują na szczególną uwagę wiosną i jesienią - w porach roku, które są przejściowe i nierzadko obfitują w duże ilości opadów. Konserwacja rynien może obejmować np. naprawy powierzchni rynien i rur, łatanie rozszczelnień i inne bardziej angażujące prace naprawcze. Dobry system rynnowy przeważnie nie niszczeje tak szybko (gwarancje producentów obejmują nawet 40-50 lat), zatem konserwację można ograniczyć do bardziej podstawowych czynności, które możemy wykonać sami bez udziału specjalisty. A ponieważ nadchodzi jesień warto pamiętać o sprawdzeniu stanu naszych rynien.

Co w rynnach "piszczy"?

Czyszczenie rynien należy zacząć od oprożnienia ich z nieczystości, a co za tym idzie - pozbycia się z rynien i rur spustowych zalegających gałezi, liści, igliwia czy piór ptasich. Ich nadmiar będzie prowadził do przelewania się wody deszczowej podczas bardziej obfitych opadów, a ta będzie zalewać elewację. Woda z rynien nie należy do najczystszej (szczególnie jeśli w rynnach zalega pył z powietrza tworzący z wodą zwykłe błoto) - zalanie elewacji grozi jej zabrudzeniem oraz zawilgoceniem. Wylewająca się woda może przedrzeć się również pod okap dach - to doprowadzi w najgorszym wypadku do zawilgocenia drewnianej konstrukcji dachu, która zacznie nieszczeć.

Jak zatem czyścić rynny?

Najłatwiej to robić ręcznie z pomocą rękawic pozbyć się z rynien największych zanieczyszczeń jak liście, gałęzie czy pióra. Oczywiście to wymaga w najlepszym przypadki balansowania na wysokiej drabinie więc nie obędzie się bez pomocy jeszcze jednej osoby. Z drobniejszymi nieczystościami można sobie poradzić myjką ciśnieniową lub zwykłym wężem z wodą dość mocnym ciśnieniem. Tym sposobem jesteśmy w stanie wypłukać większość błota i igliwia, które są ciężkie do ręcznego usunięcia. Ważne by nie korzystać podczas czyszczenia z ostrych metalowych narzędzi. Powód jest prosty: rysują one powierzchnię: w przypadku rynien PVC doprowadzają nawet do głębokich uszkodzeń, z kolei w przypadku rynien stalowych zarysowanie powierzchni i zerwanie w tym miejscu warstwy cynku może prowadzić do jej rdzewienia.

Profilaktyka?

Pewnym rodzajem zapobiegania nadmiernemu zanieczyszczaniu się rynien przez cały sezon od wiosny do jesieni są specjalne śiatki ochronne. Chronią one dość dobrze przez wpadaniem liści, piór czy całych gałęzi, ale nie są na tyle szczelne by nie przepuścić pyłów czy nawet igliwia, więc jeśli nasz dom stoi pod lasem i w pobliżu są drzewa iglaste - prawdopodobnie nawet mając siatkę ochronną będziemy musieli sezonowo chociaż raz w roku przejrzeć stan naszego orynnowania domu. Rynny to jednak nie wszystko - w systemach rynnowych drugim najważniejszym elementem są przecież rury spustowe. Wprawdzie te nie ulegają zatykaniu tak jak rynny, bo każde nieczystości praktycznie od razu wypływają dołem (może z wyjątkiem gałęzi), ale w przypadku rur istotne jest sprawdzenie ich mocowania do elewacji. Warto zatem przejrzeć wszystkie haki mocujące zarówno rury spustowe jak i same rynny. Szczególnie istotne jest to właśnie jesienią - zanim nadejdzie zima, a wraz z nią opady śniegu, które znacząco obciążają rynny.

Co z grubszymi naprawami?

Może się zdarzyć również, jak już zostało wspomniane na wstępie, że rynny uległy np. pęknięciu pod wpływem czynników atmosferycznych lub uszkodzeń mechanicznych. Drobne rozszczelnienia spowodowane pęknięciami możemy naprawić samodzielnie. W przypadku rynien plastikowych przy pomocy silikonu lub specjalnego trwałego kleju. Jeśli rynny są miedziane lub ocynkowane - przy da się lutownica. W każdym innym przypadku proces ten będzie utrudniony bo rynny stalowe powlekane są różnymi warstwami farb w celu ich zabezpieczenia i ani silikon ani lut nie będzie trwałym rozwiązaniem. W takich sytuacjach najlepiej polegać na wiedzy i doświadczeniu fachowców z branży dekarskiej.

Go to top