Wiele osób podczas wymiany parapetów zadaje sobie pytania: jak montować parapety wewnętrzne i czy można je zamontować samodzielnie, czy zdecydowanie rozsądniej jest skorzystać z pomocy doświadczonej firmy. Wbrew wszelkim pozorom montowanie parapetów wewnętrznych jest łatwe i czynność ta nie powinna nikomu sprawić żadnego większego problemu. Warto zaznaczyć również, że parapety wewnętrzne można śmiało montować zarówno przed zakończeniem robót tynkarskich, jak i również po ich zakończeniu. Musimy pamiętać jednak o kilku bardzo ważnych zasadach.

Po pierwsze musimy pamiętać, aby przestrzeń pomiędzy ościeżnicą naszego okna a ścianą poniżej była odpowiednio uszczelniona. Najlepiej w tym celu posłużyć się specjalną poliuretanową pianką montażową, chociaż na naszym rynku jest masę innych bardzo dobrych produktów uszczelniających. Błędem jest zastępowanie pianki poliuretanowej zaprawą, ponieważ wówczas nasze wypełnienie stanie się niepotrzebnym mostkiem termicznym, które wchłaniać będzie parapet. 

Musimy pamiętać również, aby tylna krawędź naszego parapetu była wysunięta pod ościeżnicę naszego okna na głębokość minimum 1,5 cm. Można oczywiście osadzić nasz parapet na styk z ościeżnicą, ale jest to zdecydowanie gorsze rozwiązanie. 

Zaleca się również, aby odległość pomiędzy naszym parapetem, a grzejnikiem wynosiła co najmniej 10-20 cm. Przy takiej odległości nasz parapet powinien być wysunięty tak, aby całkowicie przesłaniał grzejnik. Przy mniejszych odległościach parapet nie powinien przesłaniać grzejnika.

Podczas montażu dobrym rozwiązaniem jest również zaklinowanie naszego parapetu za pomocą niewielkich otworów wyciętych w ścianach o głębokości ok. 4-5cm. Jeżeli nasz parapet wewnętrzny jest oparty na stosunkowo szerokim pasie muru to stosowanie klinów nie jest wymagane.

Go to top