Parapet to miejsce na kwiaty w doniczkach, książki, czy kolekcję figurek, ale równie często to ulubione miejsce domowego kota, który zarówno na parapecie wewnętrznym, jak i zewnętrznym wygrzewać się może w słońcu. 

Parapety zewnętrzne

Parapety zewnętrzne montowane są pod kątem, co pomaga odprowadzać wodę deszczową. Spadek wynosić powinien od 5 do 10%. Parapety narażone są na działanie różnych warunków atmosferycznych, dlatego najczęściej wykonywane są z materiałów nienasiąkliwych i odpornych, takich jak blacha stalowa, aluminiowa, PVC, żywice epoksydowe czy granit. 

Parapety wykonane z blachy ocynkowanej, mogą być grubości od 0.5, 0.7 bądź 0.75mm, z blachy aluminiowej 0.8, 1, 1.2 bądź 1.5mm.

Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne charakteryzują się dużo większą dowolnością. Są to elementy wykończeniowe okien i dekoracyjne wnętrz, więc skupić się należy bardziej na ich wyglądzie i tym samym zastanowić się, w jaki sposób zostaną wykorzystane. Jeśli stać na nich będą kwiaty, warto jest pomyśleć o zabezpieczeniu ich przed wodą, jednak jeśli stać na nich będą książki, wystarczy jedynie ochrona podstawowa. Parapety te wykonywane są przeważnie z aglomarmuru, aglogranitu, marmuru, granitu i PCV.

Grubość parapetu wewnętrznego najczęściej waha się między 20 a 30 mm. 


Parapety stanowią wartość estetyczną, dlatego po określeniu ich przeznaczenia, a co za tym idzie i właściwości technicznych, warto jest rozważyć również wygląd, jaki nadawać będą zarówno wnętrzom domu, jak i jego elewacji.

Go to top