Jak dobrze wymierzyć parapety wewnętrzne?

kolorbud_adm

W trakcie tworzenia, wykańczania czy też remontowania budynków, korzysta się z różnych materiałów oraz elementów. Do ich grona zaliczają się między innymi parapety. Charakteryzują się one prostą konstrukcją i wysokim poziomem trwałości. Spełniają zarówno zadania praktyczne, jak i dekoracyjne. Trzeba dodać, że na polskim i międzynarodowym rynku stosowane są parapety przeznaczone do zastosowań wewnętrznych, jak również zewnętrznych. Wiele osób zastanawia się jakie wymiary parapetów zewnętrznych są najbardziej optymalne. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat takich parapetów, ich przeznaczenia oraz sposobów dokonywania prawidłowych pomiarów.

Co warto wiedzieć o parapetach zewnętrznych?

Parapety kojarzą się głównie z elementami do zastosowań wewnętrznych. Znajdują się one pod oknami i często umieszcza się na nich kwiaty doniczkowe czy też różnego rodzaju dekoracje. Okazuje się jednak, że istnieją też parapety zewnętrzne. Są to bardzo istotne i niezbędne elementy wyposażenia każdego domu lub mieszkania. Odpowiadają one za skuteczną ochronę muru znajdującego się pod oknem przed niekorzystnym działaniem wilgoci. Oprócz tego parapety w wersji zewnętrznej prezentują się atrakcyjnie, więc spełniają również funkcję dekoracyjną. Oczywiście, aby elementy takie skutecznie spełniały swoje zadania, należy dokonać ich prawidłowego pomiaru dla każdego z okien. Osoby zastanawiające się jak mierzyć parapety zewnętrzne powinny pamiętać, że nawet w przypadku bloków mieszkalnych każda wnęka okienna może trochę się różnić od pozostałych pod kątem wymiarów (zwykle różnice wynoszą kilka milimetrów, ale czasami są większe). To właśnie z tego powodu konieczne jest dokonywanie oddzielnych pomiarów dla każdego okna. Naturalnie mieszkańcy bloków powinni także pamiętać, że taką pracę powinno powierzyć się fachowcowi, gdyż jest ona niebezpieczna i wymaga pewnych umiejętności.

Jak mierzyć parapety przeznaczone do montażu zewnętrznego?

Najłatwiejszą metodą pomiaru jest zmierzenie parametrów, takich jak głębokość i długość wnęki okiennej. Do uzyskanej długości należy dodać po 2 centymetry z każdej strony. Dzięki temu możliwe będzie wpuszczenie boków parapetu w ściany. Istotne jest jednak skuteczne zabezpieczenie zakończeń, korzystając ze specjalnych zaślepek. Ważne jest też zapewnienie luzu na obu końcach zewnętrznego parapetu. Zasada dotycząca tego luzu jest również bardzo prosta. Powinien on być tym większy, im dłuższy jest montowany parapet zewnętrzny. Pozostawione w ten sposób szczeliny są wypełniane specjalnym silikonem charakteryzującym się dużą elastycznością. Jest to sposób idealny do stosowania szczególnie w przypadku parapetów wykonanych z materiałów charakteryzujących się podatnością na rozszerzanie pod wpływem ciepła (aluminium, blacha ocynkowana, itp.). Stosując odpowiedni pomiar i wspomnianą wyżej metodę parapet oraz tynk jest chroniony przed zniszczeniami i odkształceniami powodowanymi przez zmieniające się temperatury.

Głębokość parapetu – podstawowe informacje

Osoby chcące się dowiedzieć jak mierzyć parapety do zastosowań zewnętrznych, powinny pamiętać o prawidłowym zmierzeniu głębokości wnęki okiennej. Do uzyskanego rezultatu należy dodać przynajmniej 2 cm, ponieważ zakończenie zewnętrznego parapetu to tak zwany kapinos, który musi wystawać daleko poza mur po to, aby woda, która z niego spływa, nie spadała na powierzchnię ściany. W przypadku montażu parapetu zewnętrznego w bloku albo innym budynku, który nie został ocieplony poprzez nałożenie zewnętrznej warstwy izolacyjnej, należy uwzględnić przy pomiarze grubość przyszłej warstwy i o taką odległość wypuścić parapet poza mur. Jest to bardzo rozsądne rozwiązanie, ponieważ w takiej sytuacji po położeniu warstwy izolacji, nie będzie trzeba wymieniać parapetu na nowy, odpowiednio głębszy, który będzie dopasowany do nowej grubości ściany razem z ociepleniem.

Pomoc fachowców to dobry pomysł

Dobrym pomysłem jest powierzenie prac związanych z wymianą parapetu dobrym fachowcom, czyli na przykład specjalistom zatrudnionym w naszej firmie. Osoby takie dobrze wiedzą jak mierzyć parapety zewnętrzne, aby po ich zamontowaniu skutecznie spełniały swoje zadania praktyczne oraz estetyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *