Jak montować parapety zewnętrzne?

kolorbud_adm

Parapety zewnętrzne powinny być montowane zawsze przed pracami tynkarskimi. Musimy pamiętać również, że prawidłowy sposób montażu parapetu zewnętrznego jest tak naprawdę uzależniony od rodzaju materiału z jakiego wykony jest nasz parapet. Inaczej oczywiście wygląda montowanie lekkich parapetów wykonanych na przykład z popularnych tworzyw sztucznych lub blachy, a zupełnie inaczej wygląda proces montowania parapetów zewnętrznych, które wykonane są z marmuru, czy coraz popularniejszego w naszym kraju piaskowca. W obu typach parapetów musimy jednak pamiętać, aby zawsze zachowywać odpowiedni spadek w kierunku zewnętrznym. Według producentów i ekspertów budowlanych spadek ten powinien wynosić około 5-10% nachylenia tak, aby umożliwiał bezproblemowy odpływ wody opadowej. 

Parapety zewnętrzne powinny być również wysunięte poza obrys muru w odległości około 3-4cm, dzięki czemu woda opadowa nie będzie nam namaczała elewacji naszego mieszkania. W przypadku parapetów zewnętrznych bardzo ważną rolę odgrywają również kapinosy, czyli zewnętrzne krawędzie naszych parapetów. Kapinosy powinny, być zawsze wyprofilowane w taki sposób, aby nie umożliwiły przedostawanie się wody pod nasz parapet. Niestety nie wszystkie firmy budowlane w naszym kraju wiedzą jak montować parapety zewnętrzne. Bardzo dużo firm do montażu parapetów, czy okien korzysta wyłącznie z popularnej pianki poliuretanowej, a tak naprawdę istnieją miejsca, w których powinnyśmy skorzystać z zupełnie innych materiałów izolacyjnych. 

Jeżeli montujemy parapety zewnętrzne wykonane ze stali, albo aluminium to warto pamiętać również, aby dodatkowo zabezpieczyć je przed nieprzyjemnym hałasem, który powodowany jest przez uderzenia kropli deszczu o powierzchnie parapetów. Na naszym rynku są specjalne podkładki tłumiące, które idealne rozwiążą ten problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *