Jak prawidłowo przygotować powierzchnię przed malowaniem proszkowym?

kolorbud_adm

Męczy Cię problem stale odpryskującej farby z ogrodzenia lub chcesz nadać trwały kolor swoim meblom ogrodowym? A może chcesz po prostu, aby Twój parapet, huśtawka dziecięca albo cokolwiek, co chcesz odnowić, nie tylko zyskały piękny wygląd oraz ochronę antykorozyjną, ale także zwiększyły swoją wytrzymałość? Najlepszą odpowiedzią na te pytania jest malowanie proszkowe. Technika ta bowiem jest długotrwała i odpowiednio zabezpieczy aluminiowe powierzchnie. Jednak tak samo, jak istotne jest malowanie proszkowe aluminium, tak przygotowanie powierzchni pod ten proces jest równie ważne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o całym tym procesie, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią tego artykułu.

Co to jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to krycie metalowych powierzchni sproszkowaną farbą przy użyciu pistoletu. W ten sposób pomalowany przedmiot wkładany jest do pieca, gdzie przebywa około 20 minut przy temperaturze 200°C. Dzięki zastosowaniu tej techniki grubość krycia jest optymalna a warstwa lakiernicza jest zdecydowanie cieńsza, niż w przypadku malowania innymi metodami. Przekłada się to bezpośrednio na większą wytrzymałość mechaniczną oraz ochronę przed rdzewieniem. Ponadto w ten sposób zabezpieczona rzecz jest odporna na wysoką temperaturę.

Jak przygotować powierzchnię przed malowaniem proszkowym?

Od tego, w jakim stanie będzie powierzchnia przedmiotu, zależy, jakie podejmiemy kroki w celu uzyskania odpowiedniego podłoża pod malowanie proszkowe. Istnieje bowiem wiele zabiegów poprzedzających docelowe krycie nawierzchni. Przede wszystkim możemy wymienić odtłuszczanie, sodowanie, piaskowanie, szlifowanie, odpylanie. To, którą metodę zastosujemy zależy w głównej mierze, z jakim materiałem będziemy musieli się zmierzyć, jaki efekt ma zostać osiągnięty oraz jakim dysponujemy budżetem. Poniżej przedstawiamy kilka z oferowanych przez nas usług, aby pomóc rozwiać Twoje wątpliwości. Oczywiście na każdym etapie prac służymy wsparciem. Doradzimy i pomożemy wybrać idealną technikę.

Sodowanie

Przed docelowym malowaniem proszkowym aluminium, należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Jedną z lepszych metod jest sodowanie. Jest to niezwykle skuteczny i jednocześnie delikatny sposób czyszczenia powierzchni. Likwiduje zabrudzenia bez naruszenia struktury materiału. Dzieje się tak, gdyż w procesie sodowania wykorzystywana jest soda oczyszczona o specjalnej granulacji. Ze względu na swoją skuteczność stosuje się ją także do czyszczenia ścian oraz elementów drewnianych. Usunie cement, farby, a nawet lakier z karoserii. Ponadto jest rozpuszczalna w 100% w wodzie. Dzięki certyfikatowi ekologicznemu, jaki posiada, może być używana również do czyszczenia maszyn w przemyśle spożywczym. Jest całkowicie bezpieczna dla człowieka oraz neutralna dla środowiska. 

Piaskowanie 

Kolejną usługą jaką świadczymy, jest piaskowanie. Piaskowanie to jedna z popularniejszych metod czyszczenia, którą można zastosować do różnych powierzchni. Polega ona na wprowadzeniu do urządzenia odpowiedniego ścierniwa, czyli np. piasku i wyrzucenia go przy użyciu strumienia powietrza lub cieczy, skierowanego na przedmiot poddawany temu procesowi. W efekcie otrzymujemy czystą i równą powierzchnię z odpowiednią chropowatością, dzięki czemu nakładana później farba będzie się lepiej trzymać. 

Szlifowanie

Kolejnym sposobem odpowiadającym na pytanie o to, jak przygotować powierzchnię przed malowaniem proszkowym jest szlifowanie. Metoda ta daje efekt idealnie wypolerowanej powierzchni metalowej. Aby osiągnąć taki efekt, należy użyć specjalnego urządzenia oraz materiału ściernego. Proces ten można podzielić na kilka etapów. Rozpoczyna się go od wykorzystania materiału o najwyższym uziarnieniu, a kończy na takim, który ma najniższy stopień ziarnistości. Powierzchnia jest odpowiednio gładka w momencie, gdy nie widać już żadnych nierówności. Zaletą tak wypolerowanego przedmiotu jest niska chropowatość, dzięki czemu nie jest on podatny na korozję.

Podsumowując, jeśli chcesz otrzymać materiał odporny na rdzę oraz warunki atmosferyczne, skorzystaj z oferty malowania proszkowego oraz odpowiedniego przygotowania do niego powierzchni. W ten sposób wzmocnisz swoje przedmioty oraz zapewnisz im ochronę przed działaniem promieni słonecznych. Dodatkowo będziesz się cieszył ich użytkowaniem oraz wyglądem przed długi czas. Jeśli masz więcej pytań, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *