Jak wybrać parapet wewnętrzny?

kolorbud_adm

Jednym z dylematów, przed którym stają osoby budujące dom lub remontujące mieszkania jest wybór parapetów wewnętrznych. Spełniają one inną funkcję niż parapety zewnętrzne i z racji tego są przeważnie wykonanie z innych materiałów. Zatem jaki parapet wewnętrzny wybrać i jakie kryteria brać pod uwagę.

Popularnym rozwiązaniem są parapety z PVC (nazywane również PCV), czyli parapety z tworzywa sztucznego. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim cenie, ale także swoim właściwościom. PCV gwarantuje bowiem dużą wytrzymałość na uszkodzenia zewnętrzne. Dodatkowo nasze parapety PVC są wytwarzane z wielokomorowego PVC dzięki czemu są sztywne i odporne na zginanie. Tworzywo sztuczne jest również odporne na działanie wody, różnice temperatur czy promieniowanie UV. Dodając do tego lekkość samego materiału, łatwość transportu oraz montażu dostajemy ekonomiczne rozwiązanie o wielu zaletach stąd parapety z PCV są częstym wyborem. Co do wyglądu – występują one w wielu wersjach kolorystycznych a nawet w określonych wzorach (np. o fakturze drewna czy kamienia) zatem łatwo je dopasować praktycznie do każdego wnętrza budynku lub mieszkania.

Drugą opcją są parapety kamienne, które są wytwarzane z kamienia naturalnego lub syntetycznego np. aglomarmuru (sztuczny marmur), aglogranit (sztuczny granit). W rzeczywistości parapety ze sztucznych kamieni są w 95% wykonywane z kamienia naturalnego, który został skruszony na drobny miał, a następnie połączony żywicą poliestrową w jedną uformowaną bryłę parapetu. Nie różnią się one zatem znacząco od parapetów z naturalnego kamienia, choć te drugie są bardziej szlachetne. Nie  jest tajemnicą, że parapety kamienne są bardziej estetyczne od parapetów z PVC stąd są częściej wybierane przez osobny, którym w szczególności zależy na estetyce wnętrza. Występują przy tym w wielu kolorach i odcieniach uzależnionych od kamienia naturalnego dlatego każdy jeden jest unikalny pod względem wzoru. Parapety kamienne są również odporne na działanie wody i  promieni UV. Pewnego rodzaju minusem jest oczywiście ich waga oraz brak możliwości zmiany ich rozmiaru (drobne poprawki) już przy montażu (konieczne jest zatem ich dobre wymierzenie przed zamówieniem).

Trzecim wariantem parapetów wewnętrznych, który proponujemy naszym klientom są nakładki renowacyjne z tworzywa sztucznego. To najlepszy wybór dla tych, którzy niskim nakładem finansowym oraz pracy chcą poprawić wygląd swoich aktualnych parapetów bez konieczności ich wymiany. Nakładki renowacyjne na parapety można montować praktycznie na każdym materiale – czy to parapet drewniany, betonowy czy kamienny. Produkowane są przy tym z wytrzymałego jak również całkiem estetycznego materiału. Podobnie jak parapety PVC nakładki są odporne na wilgoć, promienie słoneczne UV oraz różne temperatury. Do ich wykończenia używa się zatyczki z PVC o podobnym kolorze/wzorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *