Jak wygląda piaskowanie metalu?

kolorbud_adm

Co to jest piaskowanie metalu? Piaskowanie to dobrze znana metoda oczyszczania różnego rodzaju powierzchni – w przypadku piaskowania metalu będą to wszelkiego rodzaju metalowe i stalowe konstrukcje. Inaczej piaskowanie możemy określić obróbką strumieniowo-ścierną – to proces technologiczny wykorzystujący tak zwane ścierniwo do czyszczenia. wygładzania, odświeżania i matowienia powierzchni metalowych. Ścierniwo jest wyrzucane z urządzenia za pomocą sprężonego powietrza lub cieczy. Jak wygląda piaskowanie metalu?

Na czym polega piaskowanie metalu?

Procedura piaskowania metalu polega na wykorzystaniu bardzo silnego strumienia powietrza, do którego dodany został wcześniej materiał ścierny – w efekcie redukujemy wszelkie powstałe w metalowej powierzchni uszczerbki bezpośrednie i pośrednie. Zazwyczaj powstają one w wyniku korozji i są spowodowane na przykład przez opady. Dzięki piaskowaniu możemy w prosty sposób usunąć zewnętrzną powłokę lakierniczą, aby następnie można było przeprowadzić szereg dalszych procesów, na przykład rozpocząć malowanie proszkowe. Do przeprowadzania procesu używa się maszyn zwanych piaskarkami, zaś funkcję ścierniwa może pełnić wiele materiałów, między innymi piasek kwarcowy (nasza firma go nie stosuje, ponieważ jest szkodliwy i może wywoływać choroby pylicze) lub szklarski, szklane kulki, suchy lód, stalowy śrut, elektround, garnet czy zmielone skorupki orzechów. Celem piaskowania jest uzyskanie oczyszczonej, ale też równej i gładkiej powierzchni, dlatego ważne jest, aby wybrany materiał był odpowiednio rozdrobniony. Jeśli proces przeprowadzony zostanie prawidłowo, efekt piaskowania powinien przypominać ten po szlifowaniu, jednak w tym wypadku uzyskana powierzchnia będzie delikatnie szorstka. Piaskowanie można wykonać na różnych rodzajach powierzchni, trzeba jednak pamiętać, aby odpowiednio do dobrać materiał ścierny – oczyszczony wcześniej piasek uderzający wybrany obiekt drobinkami sprawia, że powierzchnia pozbawiona będzie wszelkich nierówności.

Jak wygląda piaskowanie metalu krok po kroku?

Cały proces piaskowania metalu można podzielić na trzy etapy. Pierwszy ma na celu usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i stare powłoki obiektu. Drugi etap polega na ujednoliceniu i wyrównaniu powierzchni, a końcowy ma nadać jej znów odpowiedniej chropowatości, co jest wskazane przed każdorazowym malowaniem, ponieważ zwiększa przyczepność farby. Po wykonaniu wszystkich kroków powierzchnia może zostać poddana obróbce. W przypadku metalu piaskowanie nie tylko usuwa zabrudzenia, ale także poprawia stan powłok, które uległy korozji na skutek niekorzystnych czynników atmosferycznych. Po procesie piaskowania zawsze należy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię, w przeciwnym razie znów będzie narażona na zniszczenia czy rdzę. Warto dodać, że wszystkie etapy piaskowania można wykonać zarówno na gruncie, jak i na wysokości, ponieważ niezbędne do wykonania procesu nowoczesne sprzęty są z reguły mobilne. Dodatkowo piaskowanie przedłuża żywotność materiału, zwiększając tym samym jego przydatność, co okazuje się szczególnie istotne w przypadku metalowych konstrukcji.

O czym warto pamiętać podczas piaskowania metalu?

Technologia piaskowania jest szeroko wykorzystywana w wielu dziedzinach i znajduje wiele różnych zastosowań, ponieważ sam proces pozwala na osiągnięcie rozmaitych rezultatów. Zależnie od wybranego przez nas materiału ściernego efekt każdorazowo może się zupełnie różnić.  Ważne jednak, aby korzystać jedynie z dobrego ścierniwa oraz wysokiej jakości pistoletu – piaskarka wyrzuca materiał ścierny pod takim ciśnieniem, że źle dobrany może nawet uszkodzić obiekt. W ramach naszych usług nie korzystamy z popularnego jeszcze jakiś czas temu piasku kwarcowego, ponieważ praca z nim może powodować choroby pyliczne, dla nas zaś najważniejsze jest bezpieczeństwo pracowników. Właśnie dlatego w miejscu wykonywania piaskowania musi zostać zapewniona odpowiednia ochrona i wentylacja.

Zalety i zastosowania piaskowania metalu

Metoda piaskowania jest bardzo uniwersalna i obejmuje różne powierzchnie, dlatego chętnie stosuje się ją w wielu sytuacjach, przede wszystkim, gdy konieczne jest oczyszczenie lub wygładzenie powierzchni z drewna, metalu, kamienia, aluminium lub tworzywa sztucznego. Rezultat tego procesu pozwala osiągnąć bardzo gładką i równą powierzchnię, z czym nie poradziłaby sobie zwykła szlifierka. Dodatkowo piaskowanie pozwala wyrównać obiekt także w miejscach trudno dostępnych – dzięki temu można wykorzystać tę metodę na przykład do czyszczenia maszyn przemysłowych. Piaskowanie powszechnie stosuje się także do czyszczenia ogrodzeń, płotów, bram i innych konstrukcji stalowych, ale również do oczyszczania kostki brukowej oraz kamiennych płyt. W branży motoryzacyjnej oraz w innych gałęziach przemysłu proces ten wykorzystywany jest także do zdejmowania powłok zewnętrznych oraz warstw lakieru z wybranych obiektów. Ze względu na to, że piaskowanie nie niszczy czyszczonej powierzchni, można je również stosować do obróbki i renowacji antyków, pomników czy mostów. Dzięki niemu można także przygotować dowolną powierzchnię do malowania, ponieważ chropowatość będąca jej efektem zapobiega spływaniu farby. Metodę tę stosuje się także do zabezpieczania powierzchni przed korozją oraz matowienia szkła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *