Jak wymiarować parapety wewnętrzne?

kolorbud_adm

Przy zakupie nowych parapetów wewnętrznych, przed samym zamówieniem, powinnyśmy bardzo dokładnie sprawdzić miejsca, w których będziemy je montować, dzięki czemu będziemy mogli je dokładnie dopasować do konkretnych wnętrz. Pomiar parapetów wewnętrznych jest bardzo prosty i nie musimy korzystać z pomocy specjalistycznych firm, aby tego dokonać.

Przy dokonywaniu pomiaru, naszą uwagę powinnyśmy skupić nie tylko na samych wymiarach, ale również i na kształcie wnęki okiennej. Bardzo często boki (tzw. glify) nie są prostopadłe do okna, co oczywiście oznaczać będzie, że nasz nowy parapet wewnętrzny nie będzie miał kształtu prostokąta. Po dokonaniu dokładnego pomiaru, aby się upewnić czy wszystko jest w porządku, możemy wykonać specjalny szablon z kartonu na którym zaznaczymy wszystkie brzegi naszego parapetu. Prowizoryczne szablony zdecydowanie ułatwią nam wykończenie krawędzi parapetu poprzez sfazowanie, zaoblenie albo wypolerowanie. Podczas dokonywania pomiaru nie możemy zapomnieć również, że nasz parapet powinien wchodzić pod okno w specjalne podcięcie na blisko centymetr.

Podczas dokonywania pomiaru, do szerokości wnęki okiennej powinnyśmy dodać po 3-5 cm z każdej strony. Na taką właśnie odległość najczęściej wpuszcza się parapet wewnętrzny w ścianę. Jeżeli nie planujemy wpuszczać naszego parapetu w ścianę, albo gdy mamy okna narożne, to wnęka powinna być bardzo dokładnie zmierzona co do milimetra. Tutaj dla pewności również można przygotować prowizoryczny szablon z tektury. 

Jeżeli chodzi o pomiar głębokości, to najczęściej parapety mają głębokość około 20-30cm. Jeżeli pod naszym parapetem znajdować będzie się grzejnik to musimy pamiętać, że parapet powinien być przynajmniej tak szeroki, aby go w całości przesłonił, a najlepiej aby wystawał kilka centymetrów poza nasz grzejnik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *