Lakierowanie proszkowe – czym różni się od tradycyjnego malowania?

kolorbud_adm

Malowanie tradycyjne

Malowanie tradycyjne polega na użyciu farb w płynnej postaci. Są one nanoszone na daną powierzchnię zazwyczaj ręcznie (pędzlami i wałkami) lub za pomocą pistoletów natryskowych. W ich przypadku najczęściej konieczne jest zastosowanie specjalnego podkładu (zwłaszcza względem metalowych konstrukcji), który zabezpiecza materiał i sprawia, że medium będzie lepiej przywierać do powierzchni. Zazwyczaj w tym przypadku wymagane jest nanoszenie kilku warstw farby, żeby uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Malowanie proszkowe – co to?

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest malowanie proszkowe. Metoda polega na nanoszeniu na powierzchnię farby w postaci proszku. Szczególnie ważnym elementem pracy jest oczyszczenie malowanego elementu. W przeciwieństwie do tradycyjnego malowania ta technika daje skuteczne efekty już po nałożeniu jednej warstwy farby. Co ciekawe, nawet jeśli barwnik odpadnie od powierzchni, to można go z powodzeniem wykorzystać do późniejszego malowania.

Lakierowanie proszkowe a tradycyjne

Obecnie coraz więcej osób stawia na lakierowanie proszkowe. Jak do tego doszło? Metoda ta jest przede wszystkim o wiele bardziej efektywna. Jak wspomnieliśmy wcześniej, do pomalowania powierzchni wystarczy użyć jednej warstwy farby, kiedy w technice tradycyjnej jest to praktycznie niemożliwe. Do tego płynne pigmenty i lakiery mogą powodować ryzyko powstania zacieków.

Szczególnie istotnym aspektem w porównaniu tych dwóch metod jest trwałość. Malowanie proszkowe będzie o wiele bardziej trwałe! Jest to związane ze sposobem nanoszenia farby. Ściśle przylega ona do powierzchni i jednocześnie tworzy jednolitą i twardą powłokę. Zwykle nie traci swoich właściwości nawet po latach wystawienia na światło słoneczne. Skutecznie zabezpiecza także przed korozją oraz wilgocią.

Warto wspomnieć, że lakierowanie proszkowe zabiera kilkukrotnie mniej czasu niż nanoszenie farby tradycyjnie. Wymaga jednak użycia specjalistycznego sprzętu. W przeciwieństwie do pigmentów płynnych nie emituje szkodliwych dla środowiska związków. Oczywiście podczas samego lakierowania fachowiec musi odpowiednio się zabezpieczyć, ale po tym nie należy obawiać się jakiegokolwiek negatywnego wpływu na otoczenie.

Lakierowanie proszkowe – jak przebiega?

Malowanie proszkowe wymaga przede wszystkim użycia profesjonalnych narzędzi do rozpylania farby. Pistolety mogą oferować technologię elektrostatyczną (z wykorzystaniem energii elektrycznej) oraz elektrokinetyczną (bez użycia prądu). W obu przypadkach można liczyć na równomierne pokrycie powierzchni i stosunkowo krótki czas realizacji zadania. Istotny jest także wybór konkretnego rodzaju farby (niektóre nie są np. przystosowane do wystawienia na promienie słoneczne). Z tego powodu technika bywa powszechnie stosowana w przemyśle, na przykład w ramach malowania samochodów, maszyn, ale też różnych elementów budynków czy zabezpieczania sprzętu RTV i AGD.

Postaw na profesjonalne lakierowanie proszkowe

Lakierowanie proszkowe jest skutecznym rozwiązaniem zarówno w kontekście malowania maszyn, samochodów, jak i ścian w budynkach, różnego rodzaju konstrukcji czy mniejszych elementów. Doskonale zabezpiecza pokryte powierzchnie. Jeśli interesuje Cię ta metoda, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Stosujemy profesjonalne farby i nowoczesne narzędzia, dlatego pracujemy szybko i dokładnie. Dzięki temu zyskasz pewność rzetelnego zrealizowania zlecania. Dysponujemy farbami w wielu różnych kolorach (paleta RAL).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *