Ocynk czy malowanie proszkowe – co wybrać?

kolorbud_adm

Planując malowanie oraz zabezpieczanie tworzyw, takich jak metal i drewno, liczymy na skuteczną ochronę, wysoką trwałość oraz estetyczny efekt – bez nacieków czy grubych warstw. Szczególnie jeśli w grę wchodzą parapety, ogrodzenia lub elementy balkonowe. Coraz większą popularnością w pokrywaniu tego typu powierzchni cieszą się metody malowania proszkowego oraz cynkowania. Na czym polega każda z nich i która okaże się lepszym rozwiązaniem?

Czym jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe polega na równomiernym rozpyleniu proszkowej farby z dużej odległości za pomocą specjalnego pistoletu. Zazwyczaj przeprowadza się je na obiektach wykonanych z metalu, drewna i szkła. Technika proszkowego pokrywania powierzchni stosowana jest głównie w branży budowlanej, a także w sprawnym i szybkim malowaniu ogrodzenia, szczególnie aluminiowego lub stalowego. Technika sprawdzi się również na meblach do wnętrz, kaloryferach czy niektórych sprzętach AGD  Farba proszkowa, będąca najczęściej mieszaniną pigmentów, żywic oraz dodatków wpływających na konsystencję, utwardzana jest za pomocą wysokiej temperatury. Dzięki temu cienka powłoka proszkowa pozostaje równomierna oraz odporna na zdarcia.

Najważniejsze zalety malowania proszkowego

Pokrywanie powierzchni metodą proszkową charakteryzuje się trwałością odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak ścieranie czy odpryskiwanie, przy jednoczesnym  zachowaniu gładkiej, jednolitej warstwy, która nie wymaga odmalowywania. Za przewagę malowania proszkowego nad tradycyjną farbą jest również brak powstawania pęcherzyków powietrza, zmatowień lub pęknięć. Po zastosowaniu farby proszkowej struktura malowanej powierzchni zyskuje twardość a tym samym trwałość. Technika malowania proszkowego oferuje również swoim zainteresowanym szeroką gamę kolorystyczną.

Jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości, malowanie proszkowe wychodzi taniej niż zastosowanie klasycznej farby. Przy tej technice wykonuje się zazwyczaj jedną, lecz trwałą warstwę, która nie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. Dokładanie nowych warstw nie jest w tym wypadku konieczne. Proszkowanie jest również świetną alternatywą, jeśli przy zwykłych farbach obawiamy się wpływu pogody na malowane powierzchnie. Oprócz tego pokrywany metal odznacza się zwiększoną trwałością na korozję, szczególnie jeśli uprzednio wykonaliśmy fosforanowanie – zabieg nałożenia powłoki fosforanów na obiekt, który ma zostać pomalowany.

Metoda proszkowa to nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne rozwiązanie – nie musimy się martwić o opary szkodliwych chemikaliów zagrażających zdrowiu oraz środowisku. Farba proszkowa jest również pozbawiona rozpuszczalników.

Ocynk – na czym polega technika cynkowania?

Cynkowanie, tzw. ocynk, to nic innego jak pokrywanie powierzchni warstwą cynku, która chroni przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wpływ powietrza i wody. Ocynk tworzy tzw. powłokę pasywną – nie wchodzi ona w reakcje chemiczne ze środowiskiem zewnętrznym. Oprócz tego powłoka cynkowa charakteryzuje się trwałością i szczelnością, co zapobiega również uszkodzeniom mechanicznym. Wyróżnia się kilka rodzajów cynkowania – między innymi natryskowe, zanurzeniowe (ogniowe), galwalniczne i proszkowe, w zależności od sposobu pokrycia powierzchni warstwą cynku.  

Co lepsze ocynk czy malowanie proszkowe – porównanie technik

Ocynk, dzięki wcześniejszemu oczyszczeniu powierzchni kwasem, a później nałożeniu warstwy cynku, lepiej chroni przed korozją. W przypadku malowania proszkowego konieczne może okazać się dodatkowe wykonanie fosforanowania. Cynkowanie stwarza jednak ryzyko powstawania zgrubień, szczególnie w przypadku cynkowania ogniowego. Pozbycie się nadlew i zgrubienia wiąże się czasami z częściowym zdarciem warstwy cynkowej i powstawaniu w tym miejscu korozji.

Jeśli zastanawiasz się, jaka technika sprawdzi się u Ciebie lepiej – ocynk czy malowanie proszkowe, istnieje również opcja łączenia techniki ocynkowania oraz malowanie proszkowego. W takim wypadku najpierw wykonuje się cynkowanie powierzchni, a następnie nakłada się warstwę proszkową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *