Sprzęty niezbędne do malowania proszkowego – w co powinna być zaopatrzona dobra malarnia proszkowa?

kolorbud_adm

Malowanie proszkowe jest profesjonalną techniką, która wyróżnia się równomiernością pokrywania oraz szybkością nanoszenia farby. Kiedyś była dostępna wyłącznie w ofercie profesjonalnych przedsiębiorstw, jednak obecnie jest to technika o wiele bardziej dostępna. Chcesz skorzystać z tej metody? W takim razie, jaki osprzęt do malowania proszkowego będzie Ci potrzebny?

Na czym w ogóle polega malowanie proszkowe?

Zgodnie ze swoją nazwą, jest to malowanie za sprawą rozpylania farby proszkowej na danej powierzchni. Z tego powodu wymaga użycia profesjonalnych narzędzi, które umożliwiają równomierne nakładanie farby. Odbywa się to metodą elektrostatyczną lub elektrokinetyczną. Czym się od siebie różnią?

Malowanie elektrokinetyczne działa w ten sposób, że farba zostaje naładowana energią przez sprężone powietrze. Cząstki poprzez tarcie otrzymują kierunek lotu. Jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, a przy tym malowanie proszkowe tego rodzaju nie wymaga używania energii elektrycznej i sprawdzi się nawet w przypadku bardziej skomplikowanych przedmiotów.

Malowanie elektrostatyczne z kolei wymaga użycia prądu – cząsteczki farby są ładowane przez energię elektryczną. Barwnik otrzymuje ujemny ładunek, a malowany przedmiot na skutek uziemienia ma ładunek dodatni – dzięki temu cząstki łatwo przywierają do powierzchni. Co ciekawe, w tym przypadku nie ma konieczności szczególnego obracania malowanego akcesorium, ponieważ drobiny farby będą przylegać do niego z różnych stron.

Malowanie proszkowe jest doceniane przede wszystkim za wysoką wydajność, a także możliwość zastosowania na różnego rodzaju powierzchniach. Chodzi na przykład o płyty MDF, drewno, szkło czy stal. Metoda ta niweluje ryzyko powstania zacieków i zwiększa odporność powłok na działanie promieni UV czy skrajnych temperatur.

Urządzenia do malowania proszkowego

Zestaw do malowania proszkowego powinien się przede wszystkim składać z pistoletu natryskowego. Akcesorium powinno być wybrane pod kątem konkretnej metody. Warto wspomnieć, że wyróżnia się pistolety automatyczne oraz ręczne. Powinny być nie tylko dopasowane do wybranej metody malowania, ale też rodzaju wykorzystywanej farby. Pożądaną cechą są wymienne dysze. Należy też się zastanowić nad tym, co będzie malowane – pistolet o mniejszej mocy pokryje elementy stosowane np. w modelarstwie, ale nie będzie efektywny, jeśli chcesz pomalować np. samochód czy maszynę rolniczą.

Piec do polimeryzacji to kolejny ważny sprzęt do malowania proszkowego. Urządzenie jest stosowane do podgrzewania powierzchni przed naniesieniem na nią farby. Dzięki niemu barwnik lepiej wiąże się z przedmiotem i tworzy bardziej wytrzymałą powłokę. Warto jednak podkreślić, że piec nie zawsze będzie skutecznym rozwiązaniem. Zwłaszcza jeśli chcesz pomalować nie przedmiot, ale sporą maszynę lub ścianę. Z tego powodu dobrze przede wszystkim zastanowić się nad wyborem farby.

Farby strukturalne są wykorzystywane przede wszystkim dla nadania powierzchni walorów estetycznych, jednak nadal mogą ją chronić przed szkodliwymi czynnikami. Modele proszkowe polimerowe natomiast są wyjątkowo odporne na uszkodzenia chemiczne, dlatego warto nimi malować na przykład części skomplikowanych urządzeń (np. samochodów). Farby proszkowe na bazie żywic są szczególnie popularne, ponieważ nie oddziałują na nie nawet silne środki chemiczne, jednak nie będą tak odporne na promienie słoneczne. Można też wspomnieć o farbach epoksydowo-poliestrowych, które zabezpieczają powierzchnię przed zarysowaniami i ścieraniem.

Sprzęt do malowania proszkowego to nie wszystko

Warto mieć świadomość, że nawet profesjonalny zestaw do malowania proszkowego może nie być skuteczny, jeżeli nie potrafi się go używać. Z tego powodu warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Specjaliści z naszej firmy chętnie Ci pomogą! Dzięki temu dana powierzchnia zostanie szybko pomalowana, a Ty zaoszczędzisz sporo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *