FAQ

Pytania i odpowiedzi

1. Co to jest malowanie proszkowe?

Jeśli chcesz skorzystać z naszych usług, to zapewne wiesz, czym jest malowanie proszkowe i na czym polega ten proces. Warto jednak pochylić się nad tym tematem, tym bardziej, że nie wszyscy do końca zdają sobie sprawę, jakie działania obejmuje ten proces. Okazuje się, że taka forma malowania, oferowana między innymi przez naszą firmę, cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu osób, ze względu na swoje liczne zalety. Poniżej można znaleźć więcej przydatnych informacji na ten temat.

Malowanie proszkowe – co to jest?

Malowanie proszkowe to zaawansowany proces nakładania farby w proszku na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Cząsteczki farby są naelektryzowane i dzięki temu mogą być skutecznie przyciągane przez powierzchnie metalowe. To właśnie dlatego w głównej mierze proces ten dotyczy malowania powierzchni wykonanych z różnych gatunków metali. Cząstki farby ulegają naelektryzowaniu w specjalnym pistolecie przeznaczonym do malowania proszkowego. Po pokryciu powierzchni farbą, jest ona rozpuszczana pod wpływem wysokiej temperatury, a następnie osuszana i utwardzana. W tym celu wykorzystuje się profesjonalny piec do malowania proszkowego. Powierzchnie pomalowane z wykorzystaniem technologii proszkowej mogą przejść jeszcze dalszą obróbkę, aby wzmocnić trwałość oraz ulepszyć estetykę pokrytych powierzchni.

Profesjonalne usługi fachowców

Skoro już wiesz, na czym polega malowanie proszkowe, zapraszamy do skorzystania z naszych usług w tym zakresie. Zatrudniamy tylko doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów, którzy posiadają dużą wiedzę na temat malowania proszkowego. Korzystamy również z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Rozwiązanie to jest polecane zarówno klientom prywatnym, jak również różnym firmom reprezentującym wiele branż produkcyjnych, przemysłowych, a nawet budowlanych i konstrukcyjnych. Dzięki malowaniu proszkowemu można stworzyć estetyczną i trwałą powłokę kolorystyczną na powierzchni zużywając bardzo małą ilość materiału malarskiego.

2. Jakie materiały mogą być malowane proszkowo?

Chcesz pomalować rower czy motocykl, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Nanoszenie farby pędzlem czy przy pomocy spreju spowoduje nierówności i niezadowalający efekt wizualny. Mamy dla Ciebie satysfakcjonujące rozwiązanie – malowanie proszkowe motocykli, malowanie proszkowe felg i innych powierzonych przedmiotów na dowolny, wybrany przez Ciebie kolor.

Jakie materiały mogą być malowane proszkowo?

Malowanie proszkowe doskonale sprawdza się przy pokrywaniu farbą przedmiotów metalowych, ze stali, żeliwa, mosiądzu czy aluminium. Mogą to być pojedyncze elementy lub całe serie artykułów. Polecamy malowanie proszkowe bram, co ochroni je na długo przed korozją.

Jak przebiega proces malowania?

Pierwszym etapem jest umieszczenie proszku na malowanej metalowej powierzchni. Cząstki farby są naelektryzowane, dzięki czemu utrzymują się na tworzywie. W kolejnym etapie zostają one podgrzane do temperatury 140-200 stopni C. Farba ulega stopieniu i polimeryzacji, tworzy się powłoka lakiernicza odporna na korozję, chemikalia, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Taka metoda zapewnia doskonałe krycie, nie tworzą się zacieki. Farby proszkowe są obecne na rynku w 200 kolorach, w wersjach: matowych, półmatowych, połyskowych, półpołyskowych.

Jakie są jeszcze inne zalety malowanie proszkowego?

Bardzo ważna zaleta – cały proces jest ekologiczny, nie ma potrzeby używania trujących rozpuszczalników. Metoda malowania proszkowego to bardzo wydajny sposób, farba wykorzystywana jest w 100%, nie tworzą się szkodliwe opary, jak przy malowaniu tradycyjnym. Otrzymane powłoki dzięki swojej grubości (60-80 μm) dobrze maskują niedokładności obróbki mechanicznej.

Co można jeszcze malować proszkowo? Może chcesz zmienić kolor swojego starego roweru? A może metalowa balustrada nie wygląda już dobrze? W sezonie wiosenno-letnim warto zadbać o nowy, świeży wygląd ogrodowych stołów i krzeseł. Proponujemy malowanie proszkowe mebli, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Zapewniamy fachową, miłą obsługę i terminowe wykonanie zlecenia.

3. Malowanie proszkowe – jaka jest cena usługi?

Trudno wyliczyć wszystkie zalety malowania proszkowego. Ta niezwykle popularna obecnie metoda pokrywania powierzchni farbą ma wielu zwolenników, którzy zgodnie potwierdzają, że to doskonała inwestycja. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie: jaki jest koszt malowania proszkowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Malowanie proszkowe – cena

Ze względu na złożoność całego procesu, bardzo ciężko byłoby ustalić stały cennik malowania proszkowego. Wynika to z kilku czynników.
Po pierwsze – rodzaj powierzchni. Każdy materiał maluje się i obrabia w inny sposób, dlatego też np. malowanie proszkowe elementów z aluminium będzie droższe niż pokrywanie farbą takich samych wyrobów wykonanych ze stali. Znaczenie ma także stan powierzchni, która ma być malowana. W tym przypadku oczywiście najtańsze będzie malowanie stali czy aluminium w stanie surowym, gdyż w takiej sytuacji odpadają wszelkie prace przygotowawcze, jak np. wygładzanie powierzchni czy piaskowanie.
To, ile kosztuje malowanie proszkowe, zależy także od wymiarów powierzchni, którą chcemy pokryć. Im jest ona większa, tym naturalnie będzie drożej. Cena malowania proszkowego nie może być zatem stała – każda wycena przygotowywana jest indywidualnie.

Dlaczego warto wybrać właśnie naszą firmę?

Jesteśmy profesjonalistami, którzy działają na rynku już od wielu lat. Mamy ogromne doświadczenie w malowaniu proszkowym najróżniejszych powierzchni. Sprawimy, że dostarczone przez Ciebie elementy będą wyglądały estetycznie i zostaną odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Poza malowaniem proszkowym realizujemy także usługi piaskowania, profesjonalne obróbki blacharskie, a także wykonujemy parapety zewnętrzne i wewnętrzne na indywidualne zamówienie. Współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi, jak i z małymi i dużymi przedsiębiorstwami. Prowadzimy także sklep internetowy, w którym można nabyć nasze gotowe wyroby.

4. Co lepsze – ocynk czy malowanie proszkowe?

Cynkowanie czy malowanie proszkowe? To pytanie spędza sen z powiek wielu naszym klientom. Obie te metody mają nieco odmienne właściwości, wykonuje się je inaczej i mają swoje wady i zalety. Na którą warto postawić?

Co lepsze – ocynk czy malowanie proszkowe?

Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw wiedzieć, czym różnią się te dwie metody zabezpieczania metali.

Cynkowanie to znana od wielu lat metoda zabezpieczania metali przed niszczycielskim wpływem powietrza i wody. Jest dosyć prosta, ale za to bardzo skuteczna. Cynk tworzy cienką powłokę na powierzchni, którą pokrywa, w wyniku czego powstaje coś na kształt bariery ochronnej. Co równie ważne – nie wchodzi ona w reakcje ze środowiskiem i do tego jest odporna na ścieranie, erozję i charakteryzuje się wysoką trwałością.

Wśród najpopularniejszych metod cynkowania można wyróżnić: metodę natryskową, która polega na rozpyleniu cynku w płynnej postaci na powierzchni stali, metodę galwaniczną – uprzednio przygotowany metal poddaje się kąpieli w elektrolicie z zawartością cynku, metodę proszkową, czyli utrzymanie staliw sproszkowanym cynkiem i w wysokiej temperaturze przez kilka godzin oraz metodę ogniową, która polega na zanurzeniu rozgrzanego przedmiotu w cynku.

Malowanie proszkowe to natomiast metoda, która polega na rozpylaniu farby na powierzchni przedmiotu. W odróżnieniu od cynkowania – nie jest zabezpieczeniem przed korozją, ani nie stanowi ochrony przedmiotu od wewnątrz. Ma ona jednak swoje zalety. Po pierwsze jest bardzo precyzyna – z jej pomocą z łatwością można pokryć nawet powierzchnie o nietypowych kształtach. Po drugie – jest bardzo wydajna – proszek, który nie przyczepił się w procesie malowania do przedmiotu, zostaje zbierany do specjalnego pojemnika i może być użyty ponownie. Po trzecie – jest atrakcyjna cenowo i szybka, co dla wielu osób ma olbrzymie znaczenie.

Ocynk czy malowanie proszkowe – co wybrać?

Ze względu na różnice w zastosowaniu i wykonywaniu obu tych metod, nie da się jednoznacznie określić, która z nich jest lepsza. Mają różne zastosowania – ocynk ma zabezpieczać stal przed zniszczeniem, natomiast malowanie proszkowe ma sprawić, że pomalowane przedmioty będą prezentowały się fenomenalnie. Obie te metody mają swoje unikalne cechy, ale mimo to można je ze sobą połączyć, aby uzyskać niesamowity efekt.
Jeśli interesuje Cię profesjonalne malowanie proszkowe różnych powierzchni, to skontaktuj się z nami. Gwarantujemy wysoką jakość wykonania i atrakcyjne ceny.

5. Jaki sprzęt jest niezbędny do malowania proszkowego?

Proces malowania proszkowego to innowacyjna metoda stosowana w lakiernictwie. Technologia ta wykorzystuje cząstki farby w formie proszku, które podczas malowania ulegają naelektryzowaniu, a następnie są nanoszone na powierzchnię wykonaną z przewodzącego materiału, najczęściej metalu. Po nałożeniu w ten sposób farby, jej powierzchnia ulega utwardzeniu. Proces ten polega na wykorzystaniu wysokiej temperatury, powodującej stopienie cząstek farby, które później zasychają. Wiele osób zastanawia się, jaki sprzęt do malowania proszkowego jest potrzebny, aby wykonać to zadanie w sposób dokładny i profesjonalny.

Urządzenia do malowania proszkowego

Oczywiście bardzo ważnym rodzajem sprzętu wykorzystywanego do malowania proszkowego jest specjalistyczny piec, w którym są generowane wysokie temperatury niezbędne do rozpuszczenia i utwardzenia cząstek farby nałożonych na powierzchnię. Nie bez znaczenia jest kabina lakiernicza z systemami odzysku farby, wentylatorami i filtrami zapewniającymi czystą, komfortową, profesjonalną i bezpieczną pracę. Podstawowym narzędziem jest oczywiście aplikator i pistolet do malowania proszkowego, przy pomocy którego cząstki farby są elektryzowane i nakładane na malowaną powierzchnię.

Decydując się na skorzystanie z usług malowania proszkowego, warto sięgnąć po pomoc firm, które dobrze się na tym znają. W naszej firmie stosujemy wysokiej jakości sprzęt do malowania proszkowego. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić profesjonalne, szybkie i dokładne malowanie, którego rezultaty będą utrzymywać się przez długi czas.

6. Jak przygotować powierzchnię pod malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest bardzo praktyczną metodą pokrywania różnych powierzchni farbą z wykorzystaniem sił elektrostatycznych. Liczne atuty, takie jak między innymi właściwości antykorozyjne sprawiają, że po takie rozwiązania sięga coraz szersze grono osób oraz firm działających w wielu różnych branżach. Oczywiście, aby proces ten został przeprowadzony skutecznie i przyniósł pożądane skutki, niezbędne jest właściwe przygotowanie przedmiotu lub powierzchni przeznaczonej do takiego malowania. Wiele osób zastanawia się, jak przygotować powierzchnię pod malowanie proszkowe, aby efekt tego procesu był zadowalający.

Chemiczne metody przygotowania

Aby zapewnić farbie optymalną przyczepność, należy dokładnie wyczyścić powierzchnię przed procesem malowania. Istotne jest wykorzystanie środków, które pozwolą na pozbycie się tłuszczu, pyłów, oleju, rdzy czy też pozostałości poprzednich powłok lakierniczych. Mycie można przeprowadzić z wykorzystaniem wody, rozpuszczalników czy też emulsji. Później można przeprowadzić procesy chemiczne, takie jak fosforanowanie żelazowe, cynkowe czy też chrominianowe.

Mechaniczne przygotowanie powierzchni

Przygotowanie powierzchni pod malowanie proszkowe obejmuje również wiele procesów mechanicznych. Bardzo ważna jest obróbka strumieniowo-ścierna, w której ścierniwo kieruje się bezpośrednio na powierzchnię, która jest skutecznie oczyszczania z rdzy oraz innych niedoskonałości. Nasza lakiernia proszkowa stosuje skuteczne metody przygotowania powierzchni. Dzięki temu gwarantujemy wysoką jakość usług i pełną satysfakcję klientów.

7. Jakie są zalety malowania proszkowego?

Istnieje wiele skutecznych metod pokrywania powierzchni farbą. Do tej grupy zalicza się oferowane przez naszą firmę malowanie proszkowe. Technologia ta polega na nakładaniu na powierzchnię naelektryzowanych cząstek farby w proszku, które dzięki temu dobrze przylegają do pokrywanej nawierzchni lub przedmiotu. Farba taka jest następnie utwardzana poprzez silne ogrzewanie i osuszanie w specjalnych piecach do malowania proszkowego. Rozwiązanie to cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje liczne atuty.

Co daje malowanie proszkowe?

Jeśli chodzi o najważniejsze zalety malowania proszkowego, to warto wspomnieć, że proces ten jest w pełni ekologiczny. Nie stosuje się bowiem żadnych rozpuszczalników ani innych substancji, które wpływają negatywnie na ludzkie zdrowie czy też środowisko naturalne. Nie bez znaczenia jest duża wydajność malowania przy zachowaniu niższego poziomu zużycia farby w porównaniu ze stosowaniem tradycyjnych metod. To z kolei oznacza, że rozwiązanie takie jest bardzo ekonomiczne. Końcowy efekt malowania proszkowego oferowanego przez naszą firmę jest bardzo zadowalający. Uzyskuje się bowiem gładką, jednolitą powierzchnię pozbawioną deformacji i zacieków.

Malowanie proszkowe – zalety

Jak widać, istnieją różne zalety malowania proszkowego stosowanego przez naszą lakiernię. Klienci mają do wyboru różnorodne typy farb umożliwiające uzyskanie wielu kolorów w wykończeniu gładkim lub matowym. Efekty takiego malowania utrzymują się bardzo długo ze względu na odporność farb proszkowych na skrajnie niskie i wysokie temperatury oraz promieniowanie UV.

8. Malowanie proszkowe w domu – czy to możliwe?

Nowoczesne malowanie proszkowe to dość specyficzna technika malarska, która wymaga stosowania różnorodnych narzędzi oraz technik i specjalnych preparatów. W związku z tym konieczne jest zadbanie o odpowiednie warunki wykonywania takich prac. Okazuje się, że proces ten można zastosować w warunkach domowych. Istotne jest oczywiście odpowiednie przygotowanie domowego warsztatu, w którym wykonywane będzie malowanie z zastosowaniem technologii proszkowej. Dbając o odpowiednie przygotowanie, można przeprowadzać skuteczne malowanie proszkowe w domu.

O co należy zadbać, aby przeprowadzać malowanie proszkowe w domowym warsztacie?

Istotną sprawą jest posiadanie odpowiedniego agregatu malarskiego, czyli urządzenia, które będzie odpowiedzialne za właściwe i prawidłowe nakładanie cząstek farby w proszku na powierzchnię. Zakup takiego urządzenia jest jednak dość kosztowny, dlatego wiele osób woli korzystać z usług profesjonalnych firm, takich jak nasza. Dbałość o odpowiedni sprzęt jest istotna ze względu nie tylko na prawidłowe malowanie, ale również możliwość nakładania farby na jak największą powierzchnię, przy jak najmniejszym jej zużyciu.

Malowanie proszkowe w warunkach domowych wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu i farb, ale również miejsca, które będzie posiadać wystarczającą wentylację oraz optymalne oświetlenie. Nie bez znaczenia jest ogrzewanie, dzięki któremu możliwe będzie utwardzenie naniesionej powłoki. Nie każdy jest w stanie zapewnić sobie takie warunki. Na szczęście profesjonalne usługi, takie jak malowanie proszkowe oferowane przez naszą firmę, są profesjonalne i niedrogie.

9. Wady malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe posiada nie tylko zalety, ale również wady. Mimo że jest ich niewiele, to czujemy się zobowiązani do wspomnienia o nich. Według fachowców głównym minusem tej metody jest czasochłonne przygotowanie powierzchni, polegające m.in. na piaskowaniu. Ponadto przed rozpoczęciem prac należy dokładnie oczyścić materiał, a także utrzymać go w odpowiedniej temperaturze. Pomijając te czynności, trzeba liczyć się z niepożądanym efektem malowania proszkowego. Wadą w pewnym sensie jest też to, że farba proszkowa musi zostać utwardzona. Proces ten można przeprowadzić wyłącznie w temperaturze 140–200 stopni Celsjusza. Zatem, aby podjąć się malowania proszkowego, trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni piec, którego zakup wiąże się z wydatkiem rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że jest to spora suma, która zwraca się dopiero po latach. Z tego względu nie warto decydować się na kupno sprzętu do malowania proszkowego na własne potrzeby. Jeśli chcesz pomalować swoje meble, felgi lub urządzenia, oddaj je do profesjonalnej lakierni. Z pewnością będzie to dużo bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż inwestycja we własne akcesoria do malowania.

10. Malowanie proszkowe – ile schnie?

Ile schnie malowanie proszkowe? Wiele zależy od rodzaju farby i innych czynników, jednak zwykle jest to około 20 minut. Warto wiedzieć, że malowany element wymaga ogrzania do 200 stopni Celsjusza, żeby powłoka się stopiła i utwardziła (zwykle w piecu lakierniczym). To nie wszystko – również pomalowany element musi zostać ostudzony do swojej “normalnej” temperatury, co jest z kolei zależne od jego gabarytu, wagi i innych właściwości.

11. Malowanie proszkowe – ile trwa?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile czasu trwa malowanie proszkowe, ponieważ jest to uzależnione od skomplikowania danego elementu oraz jego powierzchni. Cały proces tyczy się nie tylko naniesienia farby, ponieważ wyróżnia się jeszcze inne jego etapy.

Ile trwa malowanie proszkowe – etapy

Pierwszym etapem jest przygotowanie elementu do malowania. Później nanosi się farbę, która następnie wymaga utwardzenia, a więc produkt umieszcza się w specjalnym piecu lakierniczym.