Montaż parapetów wewnętrznych, pozornie nie jest niczym trudnym. Jeśli jednak pod parapetem znajduje się grzejnik, sytuacja nieco się komplikuje. Jak zamontować parapet, by nie zaburzać cyrkulacji ciepłego powietrza? Czy parapet ma zakrywać grzejnik w całości, czy nie ma zakrywać go wcale?
Wszystko zależy od grzejnika i odległości od parapetu!
Odpowiadając na to pytanie, warto rozpocząć od tego, że odpowiedź zależna jest zarówno od rodzaju zastosowanych grzejników jak i od odległości, jaka jest pomiędzy parapetem a grzejnikiem. Ciepłe powietrze – zgodnie z prawami fizyki – unosi się do góry, więc pozornie najlepszym rozwiązaniem jest nie zakrywanie grzejnika. Tak rzeczywiście jest, jeśli odległość pomiędzy grzejnikiem i parapetem jest mniejsza niż 10 centymetrów. W takiej sytuacji zamontowanie parapetu tak, by całkowicie zakrywał grzejnik, spowoduje, iż będzie ogrzewany przede wszystkim parapet. Oczywiście może spowodować to dużo niższą temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli na takim parapecie postawimy kwiaty, będą one wręcz zasuszane. Parapety wewnętrzne tuż nad grzejnikami, nie powinny ich zasłaniać.
Inna sytuacja występuje jeśli odległość parapetu od grzejnika wynosi od 10 do 20 centymetrów. Należy zaznaczyć, że zgodnie ze sztuką budowlaną, to właśnie jest prawidłowa odległość pomiędzy tymi dwoma elementami. Przy takiej odległości, należy zamontować parapet tak, by grzejnik przesłaniał w znacznym stopniu a najlepiej całkowicie. Ciepłe powietrze, unoszące się nad grzejnikiem, będzie „zaginane” przez parapet i kierowane do wewnątrz pomieszczenia. Jeśli grzejnik montujemy w miejscu, w którym nie ma parapetu, warto nawet zamontować nad nim półeczkę, by uzyskać taki sam efekt.
Prawidłowa odległość grzejnika od parapetu i właściwe przesłonięcie grzejnika, w znaczący sposób podniesie sprawność ogrzewania danego pomieszczenia. Warto o tym pamiętać i właściwie montować te elementy, zyskując ciepło w pomieszczeniu i niższe koszty ogrzewania.
Czy parapet powinien zakrywać grzejnik?
Odległość grzejnika od parapetu powinna wynosić od 10 do 20 cm, jednak zgodnie z zasadami budowy domu parapety wewnętrzne zazwyczaj montuje się w odległości 12-15 cm od grzejnika (jeśli nie są szersze niż 7 cm). Na pytanie, czy powinien zakrywać grzejnik, nie można jednak odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ w przypadku mniejszej odległości, czyli wynoszącej poniżej 10 cm, parapet nie powinien zasłaniać kaloryfera – pochłaniałby wtedy całe wydobywające się z niego ciepło. Jednak w przypadku zachowania zwyczajowej odległości grzejnika od parapetu sytuacja wręcz wymaga montażu parapetu, który całkowicie przysłoni grzejnik – w przeciwnym razie powstanie efekt Coandy i ciepłe powietrze zacznie przyklejać się do najbliższej powierzchni, czyli ściany za grzejnikiem, przez co ogrzewanie pomieszczenia stanie się nieefektywne. W takiej sytuacji konieczne jest jednak zachowanie odpowiedniej odległości między parapetem wewnętrznym a grzejnikiem. Jeśli szerokość parapetu wewnętrznego jest nieduża i wynosi 3-7 cm, to grzejnik może znajdować się nieco bliżej parapetu. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że odległość grzejnika od podłogi powinna być zawsze większa niż odległość grzejnika od parapetu.
Parapet wewnętrzny a grzejnik – na co jeszcze zwrócić uwagę?
Choć początkowo największą rolę odgrywają kwestie związane z montażem parapetu wewnętrznego, nie bez znaczenia jest także jego wygląd – parapet wewnętrzny powinien dobrze komponować się z innymi elementami wyposażenia, w tym z ramą okna, podłogą, drzwiami, ale również właśnie z grzejnikiem. Dodatkowo zarówno parapet, jak i grzejnik powinny współgrać ze stylem, w jakim urządzone jest dane pomieszczenie. Parapety wewnętrzne zazwyczaj tworzą z innymi elementami spójną całość, choć zdarzają się aranżacje, często w stylu retro, w których grają one pierwsze skrzypce i celowo zwraca się na nie uwagę. Jeśli chcesz mieć pewność, że parapet zostanie prawidłowo zamontowany, zachęcamy do skorzystania z naszych usług.