Jaka powinna być grubość parapetów?

kolorbud_adm

Parapet to miejsce na kwiaty w doniczkach, książki, czy kolekcję figurek, ale równie często to ulubione miejsce domowego kota, który zarówno na parapecie wewnętrznym, jak i zewnętrznym wygrzewać się może w słońcu. 

Parapety zewnętrzne

Parapety zewnętrzne montowane są pod kątem, co pomaga odprowadzać wodę deszczową. Spadek wynosić powinien od 5 do 10%. Parapety narażone są na działanie różnych warunków atmosferycznych, dlatego najczęściej wykonywane są z materiałów nienasiąkliwych i odpornych, takich jak blacha stalowa, aluminiowa, PVC, żywice epoksydowe czy granit. 

Parapety wykonane z blachy ocynkowanej, mogą być grubości od 0.5, 0.7 bądź 0.75mm, z blachy aluminiowej 0.8, 1, 1.2 bądź 1.5mm.

Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne charakteryzują się dużo większą dowolnością. Są to elementy wykończeniowe okien i dekoracyjne wnętrz, więc skupić się należy bardziej na ich wyglądzie i tym samym zastanowić się, w jaki sposób zostaną wykorzystane. Jeśli stać na nich będą kwiaty, warto jest pomyśleć o zabezpieczeniu ich przed wodą, jednak jeśli stać na nich będą książki, wystarczy jedynie ochrona podstawowa. Parapety te wykonywane są przeważnie z aglomarmuru, aglogranitu, marmuru, granitu i PCV.

Grubość parapetu wewnętrznego najczęściej waha się między 20 a 30 mm. 

Jaka grubość parapetów wewnętrznych jest prawidłowa?

Tak jak pisaliśmy – w przypadku parapetów wewnętrznych, które pełnią także funkcję dekoracyjną w wielu aranżacjach wnętrz, panuje dosyć duża dowolność, jednak zazwyczaj parapety te mają od 2 do 3 cm grubości – dzięki temu prezentują się estetycznie, a jednocześnie stanowią odpowiednią ochronę i współgrają z grzejnikiem, który często znajduje się pod parapetem. Warto pamiętać o tym, aby zachować odpowiednią odległość parapetu od grzejnika tak, aby strumień ciepłego powietrza skierowany był do wewnątrz pomieszczenia – aby tak się stało, spadek parapetu powinien wynosić około 1%. Grubość parapetów wewnętrznych jest również uzależniona od jego przeznaczenia – jeśli na przykład planujemy stawiać na parapecie ciężkie przedmioty, jak choćby duże donice z kwiatami, lepiej wybrać nieco szerszy parapet.

Jaka grubość parapetów zewnętrznych jest najlepsza?

Jeśli chodzi o grubość parapetów zewnętrznych, wiele zależy od materiału, z którego zostały one wykonane – parapety zewnętrzne z blachy ocynkowanej są nie szersze niż 0.5 – 0.75 mm, natomiast te z blachy aluminiowej 0.8 do 1.5 mm. Parapety zewnętrzne wykonane z blachy są najpopularniejsze i najtańsze, ale nie jest to jedyny wariant do wyboru. Trzeba także pamiętać, że grubość parapetów zewnętrznych powinna być większa niż łączna grubość warstwy materiału izolacyjnego i warstwy elewacyjnej. Ważne, aby podokiennik z blachy nie był zbyt wiotki, dlatego im dłuższy blaszany parapet, tym grubszy powinniśmy wybierać. Parapety zewnętrzne z PVC naturalnie są grubsze, są również chętnie wybierane, ponieważ łatwo utrzymać je w czystości i charakteryzują się wysoką odpornością na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Jeszcze bardziej wytrzymałe są parapety zewnętrzne z żywic epoksydowych, są one również znacznie grubsze, a ich szerokość wynosi od 150 do 270 mm. Jeśli natomiast postawimy na parapety zewnętrzne z granitu, możemy się spodziewać jeszcze szerszych parapetów – są one odporne na ścieranie, ale łatwo ulegają obróbce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *