Pewnie każdy słyszał o procesie piaskowania, czyli technologicznej obróbce metalu za pomocą strumienia sprężonego powietrza bądź cieczy. Tych metod używa się w celu wyczyszczenia lub ukształtowania metalowych powierzchni. Procesowi piaskowania poddawane są na przykład felgi podczas procesu ich regeneracji. Jednak na czym dokładnie polega piaskowanie felg? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego wpisu.
Dlaczego regeneracja felg się opłaca?
Regeneracja felg to czynność, którą można wykonać, gdy felgi samochodu będą wyglądać na zniszczone, porysowane, co będzie przekładać się negatywnie na ich ogólną ich estetykę. Zabieg ten spowoduje, że znów będą wyglądać w sposób efektowny, nawet w przypadku starszego samochodu.
Dzięki temu zabiegowi możesz również uniknąć niepotrzebnej inwestycji, jaką byłby zakup nowych felg. Ewentualny zakup na pewno kosztowałby znacznie więcej niż ich odnowienie.
Regeneracja felg metodą proszkową
Regenerację felg najlepiej jest zlecić doświadczonemu specjaliście, który podejmie odpowiednią decyzję co do metody ich regeneracji, istnieje ich bowiem co najmniej kilka. Na przykład felga może zostać pomalowana za pomocą dwóch metod:
- malowanie za pomocą proszkowania,
- malowanie na mokro.
Malowanie za pomocą proszkowania jest najpopularniejszą metodą, proces ten bowiem jest łatwiejszy, szybszy, a także dzięki niemu lakier będzie efektywnie przylegał do felgi przez długi czas eksploatacji. Podczas malowania za pomocą proszkowania najczęściej nakładanych jest kilka warstw farby, co zapewnia odpowiednią trwałość. Po ich lakierowaniu są one dodatkowo wygrzewane w piecu.
Co to jest piaskowanie felg?
Pierwszą, niezwykle ważną czynnością podczas regeneracji felg jest, ich piaskowanie. Co daje piaskowanie felg? Proces ten polega na usunięciu z powierzchni felg wszystkich zanieczyszczeń. Jest to niezwykle ważny proces, od niego bowiem zależy, czy felga będzie miała gładką powierzchnię i czy lakier będzie do niej właściwie przylegał.
Warto wiedzieć, na czym polega piaskowanie felg. Za pomocą strumienia powietrza znajdującego się pod dużym ciśnieniem, a także znajdującego się w nim drobnego ścierniwa, felga jest czyszczona ze wszelkich zanieczyszczeń oraz wygładzana. Najczęściej drobnym ścierniwem wykorzystywanym w procesie piaskowania jest piasek. Musi być on jednak odpowiednio dobrany, aby umożliwił dokładne wyczyszczenie felgi.
Piaskowanie felg można porównać do procesu szlifowania, jednak z tą różnicą, że podczas piaskowania powierzchnia metalu jest idealnie wygładzona, nawet w trudno dostępnych miejscach. Dzięki temu do metalu, w tym przypadku felgi, lepiej będzie przylegać nałożona na nią farba. Nie zawsze jednak udaje się doprowadzić do nałożenia farby na felgę, ponieważ podczas piaskowania okazać się może, że na feldze istnieją pęknięcia, które uniemożliwiają jej regenerację, zagrażałoby to w przyszłości bezpieczeństwu uczestnikom ruchu drogowego podczas jazdy.
Jakie są zalety skorzystania z profesjonalnych usług piaskowania felg?
Piaskowanie to bardzo ważny etap w procesie regeneracji felg. Nie warto wykonywać ich oczyszczania za pomocą papieru ściernego, ponieważ nie jest on w stanie zapewnić tak wysokiej jakości oczyszczania powierzchni metalu, jak piaskowanie. Tylko piaskowanie felg umożliwia dotarcie do najbardziej niedostępnych miejsc, dzięki czemu felga zostanie oczyszczona bardzo dokładnie.
Jakość oczyszczenia metalu po piaskowaniu jest nieporównywalnie wyższa niż gdybyśmy zrobili to manualnie za pomocą papieru ściernego. Warto również wiedzieć, że piaskowanie felg najczęściej jest wykonywane przy pomocy piaskarek ciśnieniowych. W naszej firmie stosujemy wysokiej jakości piaskarki Technikor.