Jak montować parapety wewnętrzne? 5 praktycznych porad!

kolorbud_adm

Parapet wewnętrzny – montaż

Samo montowanie parapetu jest bardzo proste, jednak wcześniej musisz się zastanowić nad tym, z jakiego materiału ma być wykonany Twój parapet. Przy wyborze parapetu pamiętaj o tym, że ma on pełnić funkcję praktyczną (ochrona przed wilgocią i utratą ciepła) oraz dekoracyjną. Do wyboru masz parapety drewniane, z żywicy, z kamienia naturalnego oraz z konglomeratu kamiennego.

1. Materiały, które będą Ci potrzebne do montażu parapetu wewnętrznego

Jeśli masz już pewność, że parapet jest dopasowany długością do wymiarów okna, to zanim jeszcze przystąpisz do pracy, sprawdź, czy w Twojej skrzynce z narzędziami znajdziesz niezbędne przedmioty:

  • wsporniki oraz kołki do zamontowania wsporników – podczas montażu parapetu może okazać się, że nie będą potrzebne, ale warto je mieć przy sobie;
  • klej – musi on być dopasowany do materiału, z jakiego wykonany jest Twój parapet. Do drewnianego parapetu będziesz potrzebować innego kleju niż do parapetu z kamienia naturalnego;
  • silikon budowlany;
  • taśma izolacyjna.

Jeśli chodzi o narzędzia, to przygotuj poziomicę, grzebień do nakładania kleju, który przeważnie jest sprzedawany w zestawie z klejem oraz wiertarko-wkrętarkę. Ta ostatnia przyda się w momencie, kiedy zdecydujesz się na użycie wsporników.

2. Jak się przygotować do montowania parapetów wewnętrznych?

Przed montażem parapetu sprawdź jeszcze raz, czy jego długość jest odpowiednia. Twój parapet musi być kilka centymetrów dłuższy od ościeżnicy okiennej, ponieważ jego końce muszą zostać zamontowane w ścianie, po kilka centymetrów z każdej strony.

Następnym krokiem jest przygotowanie muru. Parapet wewnętrzny musi być zamontowany na wyrównanej i oczyszczonej powierzchni muru. Musisz usunąć wszystkie pozostałości lakieru i innych starych powłok malarskich. Mur musi być suchy przed nałożeniem na niego kleju. W innym wypadku klej może nie trzymać i w związku z tym parapet się oderwie.

3. Montaż parapetów zewnętrznych krok po kroku

Teraz możesz już przejść do montowania parapetu. Najpierw mur i parapet pokryj cienką warstwą kleju, a później wsuń go mniej więcej 1-2 cm pod ościeżnicę okienną i zaklinuj go klinami. Podłóż je od spodu parapetu i po bokach. Nie wyjmuj klinów, dopóki klej całkowicie nie wyschnie, może to potrwać nawet 24 godziny, ale średnio czas utwardzenia kleju to 2-4 godziny.

Może się okazać, że między parapetem a ścianą są wolne przestrzenie. Do tego będzie potrzebny Ci silikon budowlany. Uszczelnij nim parapet, a następnie otynkuj ścianę wzdłuż oraz po bokach parapetu.

4. Kiedy używać kołków i wsporników do montowania parapetu wewnętrznego?

Wsporników i kołków użyj, jeśli Twój parapet wystaje znacznie poza ścianę. Zasada jest taka, że parapet, który wystaje około 60% poza ścianę, powinien być dodatkowo wsparty przy montowaniu. Wsporniki połącz ze ścianą za pomocą kołków montażowych i przyklej parapet na wsporniki za pomocą kleju budowlanego.

Ważną zasadą przy montażu parapetów wewnętrznych jest zachowanie odpowiedniej odległości parapetu od grzejnika. Parapet powinien być zamontowany około 10-20 cm nad grzejnikiem.

5. Kiedy wykonać montaż parapetów zewnętrznych – przed czy po ociepleniu?

Kiedy zamontować parapet zewnętrzny? Przed czy po ociepleniu budynku? Bywa różnie, ale jeśli jesteś w trakcie budowy domu to lepiej zamontować parapety zewnętrzne przed ociepleniem. W momencie, kiedy Twój dom jest już gotowy, a Ty zdecydujesz się na wymianę okien lub samych parapetów, również możesz to zrobić. Musisz tylko liczyć się z tym, że przypadkiem możesz uszkodzić ocieplenie.

Zewnętrzny parapet montuje się do ościeżnicy okiennej, a dokładnie do kształtownika progowego. Nie powinien on wystawać mniej niż 20 cm od ściany, chociaż tak naprawdę odpowiednia odległość to około 30-40 cm. Wszystko dlatego, żeby woda i wilgoć nie dostały się do domu ani na ścianę. Zawilgocony tynk może pękać i tworzyć pleśń, która łatwo przedostanie się do środka domu lub mieszkania.

Jak widać, można samodzielnie, krok po kroku, przeprowadzić montaż parapetów zewnętrznych. Wystarczy wszystko dokładnie wymierzyć, oczyścić i wykazać się cierpliwością, kiedy sylikon będzie schnął. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *