Jak wymiarować parapety zewnętrzne?

kolorbud_adm

Wymiarowanie parapetu zewnętrznego wbrew pozorom nie jest wcale zadaniem takim prostym jakby to mogłoby wydawać się na pierwszy rzut oka. Prawidłowo wykonany pomiar okna i samego miejsca, w którym ma być zamontowany nowy parapet jest niesłychanie ważnym punktem zwłaszcza jeżeli chcemy zachować właściwe proporcje, tak aby nasz parapet prezentował się estetycznie i współgram z oknem. Odpowiednie wymiarowanie parapetów zewnętrznych to również największa gwarancja, że nasz parapet będzie zamontowany trwale, dzięki czemu będzie mógł służyć nam sprawnie przez wiele długich lat. 

Podczas wymiarowania parapetu musimy pamiętać o kilku bardzo istotnych zasadach. Po pierwsze musimy zawsze pamiętać, aby nasz parapet był wpuszczony w bok muru we okiennej wnęce. Szpalety przed montażem powinny mieć około 3-4 cm. Jeżeli chcemy zabezpieczyć nasz parapet przed dostawaniem się wody to podczas wymiarowania powinnyśmy uwzględnić właśnie te parametry.

Musimy pamiętać również, aby nasz parapet wystawała poza obrys muru przynajmniej 3 cm. Dzięki temu woda opadowa nie będzie spływała bezpośrednio po murze i nie będzie powodować zacieków. 

Podczas wymiarowania powinnyśmy uwzględnić wysunięcie naszego parapetu na styropian (albo inny materiał ocieplający budynek) jeżeli w najbliższym czasie planować będziemy ocieplenie naszego mieszkania. Z wysunięciem parapetu nie powinnyśmy jednak przesadzać ponieważ za daleko wysunięty parapet nie prezentuje się estetycznie, a co najgorsze jest zdecydowanie bardziej narażony na uszkodzenia i pęknięcia. Zaleca się, aby parapet był wysunięty w granicach 3-5 cm (po uwzględnieniu warstwy ocieplającej budynek).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *