Malowanie proszkowe to coraz bardziej popularny sposób pozwalający na pokrycie danych powierzchni farbą. Stosuje się go regularnie już od kilkudziesięciu lat. Podczas malowania wykorzystana jest specjalna farba proszkowa, którą rozprowadza się poprzez natrysk elektrokinetyczny czy elektrostatyczny. Powłoka uzyskana dzięki tej metodzie jest bardzo gładka, trwała oraz lśniąca.
Na czym polega i czym jest malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe w Malarni KOLORBUD polega na nałożeniu cząsteczek naelektryzowanych na daną powierzchnię. Osadzona warstwa usiłuje się w idealnym stanie dzięki siłom elektrostatycznym. Po pomalowaniu elementy, które zostały pokryte farbą zostają nagrzane do 200 stopni.
Malowanie proszkowe jest bardzo często wykorzystywane w wielu sytuacjach. Warto zaznaczyć, że uzyskana powłoka jest nie tylko trwała, odporna na korozję i uszkodzenia.
Malowanie proszkowe – jak to działa? Największe zalety
Technika malowania proszkowego wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim podczas całego procesu nie uwalniane są żadne rozcieńczalniki i rozpuszczalniki do środowiska. Ponadto materiał można wykorzystać niemal w całości. Cząsteczki proszku, które się nie osadziły można z powodzeniem odzyskać. W trakcie procesu malowania proszkowego zachodzi także spora oszczędność energetyczna, ponieważ stosuje się układy wentylacyjne zamknięte.
Duże znaczenie ma także to, że wszelkie powłoki są wystarczająco grube, aby zamaskować niedoskonałości. Malowane materiały są także automatycznie zabezpieczone przeciw korozji.
Dzięki wyżej wymienionym zaletom malowanie proszkowe od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.
Jakie materiały maluje się proszkowo?
Malowanie proszkowe jest kojarzone przede wszystkim z malowaniem powierzchni metalowych. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie. Współcześnie metodę tę wykorzystuje się w większej ilości przypadków. Przede wszystkim w ten sposób można pokryć stal, aluminium, szkło, żeliwa, ceramikę, drewno czy płyty MDF.
Warto zaznaczyć, że rozwiązanie to nie sprawdza się w przypadku tworzyw sztucznych. Może być także nie do końca trafione przy malowaniu miedzi, stali nierdzewnej, magnezu oraz cynku. Materiały te nie najlepiej znoszą obróbkę chemiczną, więc mogą ulec uszkodzeniu.
W praktyce za pomocą malowania proszkowego pokrywa się m.in. meble metalowe, wyposażenia witryn sklepowych, elementy wykorzystywane w motoryzacji, a także części, które znajdą swoje zastosowanie przy produkcji sprzętów AGD i RTV, oświetlenia, maszyn rolniczych, wyposażenia ogrodów itd.
Przygotowanie powierzchni pod malowanie proszkowe
Z pewnością należy podkreślić, że podczas malowania proszkowego bardzo duże znaczenie ma właściwe przygotowanie powierzchni przed malowaniem. Ten etap ma bezpośredni wpływ na to, jaki będzie efekt końcowy. Nawet najdroższa i najwyższej jakości farba proszkowa nie będzie się prezentowała dobrze, jeżeli powierzchnia będzie źle przygotowana.
Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie powierzchni; należy także wyeliminować wszelkie widoczne zabrudzenia oraz nierówności. Jest to niezwykle ważne. Warto także wykonać dokładne piaskowanie i odtłuszczanie. Często praktykuje się także nakładanie specjalnej warstwy antykorozyjnej.
Kolejne etapy malowania proszkowego
Kiedy dana powierzchnia jest już dokładnie oczyszczona i przygotowana do malowania, można przejść do nakładania farby. Jak wspomniano wcześniej, produkt może być aplikowany metodą elektrokinetyczną lub elektrostatyczną. Można także wykorzystać różne rodzaje farb proszkowych, np. poliestrowe, epoksydowe oraz poliestrowo-epoksydowe.
Kiedy dana powierzchnia jest już dokładnie pomalowana, można przejść do jej utwardzania. Aby było to możliwe, dany element umieszcza się w specjalnym piecu lakierniczym, w którym temperatura sięga nawet 200 stopni. W takich warunkach powstała powłoka ulega najpierw stopieniu, a następnie utwardzeniu.
Malowanie proszkowe to bardzo prosty i trwały sposób na pokrycie różnych powierzchni. Warto ją wykorzystać i zadbać o idealne wykończenie danych elementów.