Przy zakupie nowych parapetów wewnętrznych, przed samym zamówieniem, powinnyśmy bardzo dokładnie sprawdzić miejsca, w których będziemy je montować, dzięki czemu będziemy mogli je dokładnie dopasować do konkretnych wnętrz. Pomiar parapetów wewnętrznych jest bardzo prosty i nie musimy korzystać z pomocy specjalistycznych firm, aby tego dokonać.
Przy dokonywaniu pomiaru, naszą uwagę powinnyśmy skupić nie tylko na samych wymiarach, ale również i na kształcie wnęki okiennej. Bardzo często boki (tzw. glify) nie są prostopadłe do okna, co oczywiście oznaczać będzie, że nasz nowy parapet wewnętrzny nie będzie miał kształtu prostokąta. Po dokonaniu dokładnego pomiaru, aby się upewnić czy wszystko jest w porządku, możemy wykonać specjalny szablon z kartonu na którym zaznaczymy wszystkie brzegi naszego parapetu. Prowizoryczne szablony zdecydowanie ułatwią nam wykończenie krawędzi parapetu poprzez sfazowanie, zaoblenie albo wypolerowanie. Podczas dokonywania pomiaru nie możemy zapomnieć również, że nasz parapet powinien wchodzić pod okno w specjalne podcięcie na blisko centymetr.
Podczas dokonywania pomiaru, do szerokości wnęki okiennej powinnyśmy dodać po 3-5 cm z każdej strony. Na taką właśnie odległość najczęściej wpuszcza się parapet wewnętrzny w ścianę. Jeżeli nie planujemy wpuszczać naszego parapetu w ścianę, albo gdy mamy okna narożne, to wnęka powinna być bardzo dokładnie zmierzona co do milimetra. Tutaj dla pewności również można przygotować prowizoryczny szablon z tektury.
Jeżeli chodzi o pomiar głębokości, to najczęściej parapety mają głębokość około 20-30cm. Jeżeli pod naszym parapetem znajdować będzie się grzejnik to musimy pamiętać, że parapet powinien być przynajmniej tak szeroki, aby go w całości przesłonił, a najlepiej aby wystawał kilka centymetrów poza nasz grzejnik.
Choć montażem parapetów wewnętrznych często zajmują się specjaliści, wiele osób wciąż decyduje się zrobić to samodzielnie i zastanawia się, jak wymierzyć dobrze parapety wewnętrzne. Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne, wymaga jednak dokładności i cierpliwości, dlatego warto wcześniej przygotować sobie czas i niezbędne narzędzia. Właściwy montaż parapetów wewnętrznych jest bardzo istotny, ponieważ to od niego zależy, czy parapety będą stabilne i nie złamią się lub nie ugną pod ciężarem własnym lub umieszczonych na nich przedmiotów.
Jak mierzyć parapety wewnętrzne?
Aby uzyskać odpowiednie proporcje, estetyczny wygląd i wytrzymałość, warto trzymać się kilku zasad podczas wykonywania pomiaru oraz montażu. Tradycyjnie zamontowane parapety wewnętrzne powinny osłaniać grzejnik i zazwyczaj są one wsunięte w ścianę. Montaż powinien być poprzedzony przygotowaniem otworów o długości 3-5 cm, w które wsunięty zostanie parapet po obu stronach okna. Takie umiejscowienie parapetów sprawie, że woda nie będzie dostawać się pod parapet czy ramę okna. Im głębiej pod okno wpuścimy parapet, tym większy ciężar będzie mógł on udźwignąć. Podczas montażu warto wziąć pod uwagę ewentualną warstwę ocieplającą budynek, jeśli miałaby ona znaleźć się w ścianie przy parapecie. Dodatkowo parapety wewnętrzne nie powinny być wysunięte bardziej niż na wspomniane 3-5 cm. Przed zamówieniem parapetu należy dokładnie zmierzyć wnękę okienną – jeśli chcesz, aby to zadanie było prostsze, możesz wyciąć szablon z kartonu, dzięki niemu łatwiej będzie Ci wykonać precyzyjny pomiar. Jeśli nawis parapetu jest bardzo duży i przekracza ⅓ jego szerokości, warto pomyśleć o dodatkowym podparciu go kątownikami, szczególnie, jeśli wybraliśmy ciężki parapet z kamienia. Jeśli pod parapetem wewnętrznym znajduje się grzejnik, to parapet powinien być zamontowany około 12-15 cm nad grzejnikiem – dzięki takiemu układowi ciepło wydobywające się z grzejnika będzie rozchodzić się w kierunku pomieszczenia, ogrzewając je. Parapety wewnętrzne należy montować przed malowaniem ścian, ale po tynkowaniu – jeśli montaż ma nastąpić przed tynkowaniem, warto zabezpieczyć parapety folią. Zazwyczaj parapety wewnętrzne przyklejamy do podłoża za pomocą zaprawy klejowej lub białego kleju do kamienia bez dodatku wapna, ale zależnie od materiału, z którego wykonany został parapet, korzysta się także z silikonu montażowego i piany niskoprężnej – ważne, by materiał klejący był wytrzymały i elastyczny. Przed montażem miejsce oparcia parapetu należy wyczyścić, wyrównać zaprawą i zagruntować, sam parapet wewnętrzny trzeba natomiast przymierzyć, wypoziomować i nadać mu spadek około 1% do wnętrza pomieszczenia.
Jakie parapety wewnętrzne wybrać?
Parapety wewnętrzne powinny współgrać z oknem, przy którym są montowane – to ważne, aby uzyskać estetyczny efekt. Istotny jest także dobór grubości parapetu, przeciętnie ich grubość waha się między 3 a 5 cm. W naszej ofercie znajdziesz wiele materiałów, z których wykonujemy parapety wewnętrzne, dlatego nietrudno jest dostosować ich wygląd do stylu dowolnego pomieszczenia, warto jednak pamiętać o tym, że powinny być dopasowane do ram okiennych, drzwi oraz podłóg znajdujących się w pomieszczeniu, dlatego dobrze jest wybierać parapety na końcu, kiedy wiemy już, jak prezentują się pozostałe elementy wyposażenia. Najczęściej wybierane parapety wykonane są z kamienia, płyt drewnopodobnych lub drewna.