Jak dobrać metodę piaskowania?

kolorbud_adm

Przed różnego rodzaju pracami remontowymi, naprawczymi czy renowacyjnymi konieczne jest oczyszczenie powierzchni. Jedną z powszechnie stosowanych metod przeprowadzania tej czynności jest piaskowanie. Wykonywane jest w specjalnie do tego przeznaczonych urządzeniach. Cechuje się wysoką skutecznością, a dodatkowo pozwala na zaoszczędzenie czasu. Na czym polega piaskowanie i jakie można wyróżnić rodzaje tej metody?

Technologia piaskowania

Piaskowanie jest metodą oczyszczania, która wykorzystuje siły naturalne. Oczyszczanie powierzchni za pomocą tej metody odbywa się przy wykorzystaniu specjalnych maszyn. Urządzenia te wyrzucają strumień piasku pod wysokim ciśnieniem – dzięki temu strumień uzyskuje bardzo dużą moc. To przekłada się na bardzo krótki czas oczyszczania powierzchni.

Cały proces piaskowania podzielić można na trzy etapy. W pierwszym dochodzi do usunięcia wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń i starych powłok. Drugi to ujednolicenie i wyrównanie powierzchni. W trzecim etapie nadawana jest odpowiednia chropowatość. Tak oczyszczona powierzchnia przygotowana jest do malowania.

Metody piaskowania

Wyróżnić można różne metody piaskowania metali. Pierwszą z nich jest metoda piaskowania na tzw. morko. Jest to metoda polegająca na łączeniu materiału ściernego z wodą. Podczas oczyszczania nie unosi się pył, a sam piasek zużywany jest w bardzo małej ilości. Druga metoda to metoda piaskowania na sucho. Przy jej stosowaniu nie są potrzebne dodatkowe urządzenia oraz woda. Trzecią często wykorzystywaną metodą jest piaskowanie w piaskarkach. W tym przypadku piaskowanie odbywa się w zamkniętej kabinie. Kolejny sposób piaskowania odznacza się tym, że wykorzystuje się inne materiały ścierne niż piasek. Mowa tu choćby o drobinkach szkła czy metalowych kulkach. Wyróżnić można także metodę piaskowania wężem. Najczęściej sięga się po nią w celu oczyszczenia bardzo obszernych powierzchni.

Oczyszczanie metodą sodowania

Do czyszczenia powierzchni często stosowana jest także metoda sodowania. Wykorzystuje się tu sodę oczyszczoną. Metodę sodowania najczęściej stosuje się w celu usunięcia różnego rodzaju zabrudzeń lub powłok lakierniczych z bardzo delikatnych powierzchni. Ponieważ wykorzystuje ona nieszkodliwe dla człowieka ścierniwo, czyni się z niej użytek w takich branżach jak branża spożywcza czy farmaceutyczna. Ogromną zaletą piaskowania za pomocą sody oczyszczonej jest nie tylko wysoka skuteczność, ale również fakt, iż jest to metoda bardzo bezpieczna dla oczyszczanych powierzchni. W żaden bowiem sposób nie narusza struktury oczyszczanej powierzchni.

Zastosowanie piaskowania

Dzięki możliwości wykorzystania różnych metod piaskowanie stosowane jest w bardzo szerokim zakresie. Przede wszystkim wykorzystuje się je do zdzierania powierzchowniej warstwy materiału. W zależności od materiału dostosowana musi być odpowiednia metoda piaskowania. Przykładowo metoda z użyciem innych materiałów ściernych niż piasek bardzo dobrze sprawdza się w przypadku zdzierania dość grubych warstw rdzy i lakierów.

Zalety piaskowania

Piaskowanie skutecznie oczyszcza powierzchnię bez ryzyka powstania jakichkolwiek zarysowań. Dzięki temu idealnie sprawdza się w celu przygotowania powierzchni do malowania proszkowego. Połączenie piaskowania z malowaniem proszkowym to idealny sposób na zabezpieczenie powierzchni przed korozją i rdzą. Nie bez znaczenia jest również fakt, że oczyszczanie poprzez piaskowanie jest nieporównywalnie szybsze od ręcznego oczyszczania powierzchni. Jest to zatem bardzo dobre rozwiązanie dla każdej osoby, która chce szybko i precyzyjnie oczyścić powierzchnie metalowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *