Piaskowanie czy sodowanie? Którą metodą wybrać?

kolorbud_adm

Po latach użytkowania wiele powierzchni może ulec zabrudzeniom. Konstrukcje i przedmioty mogą zostać nadszarpnięte zębem czasu i nie wyglądają tak, jak w czasach swojej świetności. Bez względu na rodzaj materiału, z którego zostały wykonane, należy dokonać ich odświeżenia. W tym celu stosuje się dwie metody oczyszczania: piaskowanie oraz sodowanie. Pierwsza z nich cieszy się dużą popularnością ze względu na skuteczność. Z kolei sodowanie to relatywnie młoda technika, którą możemy zastosować do różnych powierzchni. Oba sposoby czyszczenia działają bardzo podobnie, a różnią się tylko wykorzystywaną substancją. Dlatego nasuwa się pytanie, którą metodę wybrać: piaskowanie czy sodowanie? W poniższym tekście przedstawimy różnice pomiędzy obiema technikami odświeżania.

Czym jest piaskowanie?

Jedną z najpopularniejszych metod odświeżania powierzchni jest piaskowanie. Ten proces technologiczny polega na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałami ściernymi. Technika wykorzystuje strumień sprężonego powietrza lub cieczy, w którym znajduje się materiał ścierny, w tym przypadku najczęściej piasek. Do piaskowania możemy użyć jednak także innego rozdrobnionego tworzywa, takiego jak szkło, metal czy zmielone łupiny orzechów. Metodę możemy porównać do gładzenia, na skutek którego powierzchnia staje się bardziej równa oraz uzyskuje pożądaną strukturę. Dzięki tej technice jesteśmy w stanie wyczyścić nawet najtrudniej dostępne miejsca czy krzywizny. Piaskowanie świetnie przygotowuje powierzchnię do dalszych zabiegów, takich jak malowanie. Na pewno sprawdzi się do renowacji elewacji budynków czy ogrodzeń stalowych. Ponadto metodę tę możemy wykorzystać do przywrócenia drugiej młodości starym meblom czy antykom.

Jednak ta tradycyjna technika oczyszczania ma wady. Jedną z nich jest to, że wyrzucany z dużą prędkością strumień powietrza z piaskiem może zarysować powierzchnię. Aby temu zapobiec, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć przedmioty. Niestety, jest to czasochłonne i wymaga dokładności. W niektórych przypadkach piaskowanie może nie usunąć wszystkich zabrudzeń. Inną metodą czyszczenia jest sodowanie. Ten sposób pojawił się relatywnie niedawno i może stanowić alternatywę dla stosowania sprężonego powietrza z piaskiem. Czy zatem w przyszłości sodowanie zamiast piaskowania będzie używanie częściej?

Czym jest sodowanie?

Innowacyjną metodą czyszczenia powierzchni jest sodowanie. Sposób ten wykorzystuje wyrzucenie strumienia powietrza wraz z czyściwem, którego funkcję pełni zazwyczaj soda kalcynowana, czyli związek chemiczny, który rozpuszcza się w wodzie. Z tego powodu technika sodowania jest bardzo bezpieczna dla naszego zdrowia oraz otaczającego nas środowiska. Sodowanie opiera się na uderzaniu cząsteczek o dużej prędkości o czyszczoną powierzchnię. Powoduje to uwolnienie energii, dzięki czemu można czyścić różnego rodzaju zabrudzenia. Ponadto metoda ta nadaje się do użycia nawet do najbardziej delikatnych powierzchni. Możemy zastosować ten sposób w przypadku takich materiałów jak aluminium czy plastik. Dodatkowo nie powoduje uszkodzeń oraz jest bardzo skuteczną techniką czyszczenia. Z tego powodu sodowanie staje się coraz bardziej popularną metodą odświeżania wielu powierzchni. 

Obie metody działają w podobny sposób oraz mają wady i zalety. Dlatego nasuwa się pytanie o różnice praktyczne między sodowaniem a piaskowaniem.

Piaskowanie a sodowanie – różnice pomiędzy technikami

Pomimo że piaskowanie i sodowanie działają w bardzo podobny sposób oraz są wykorzystywane w tym samym celu, posiadają pewne różnice. Praca obu metod opiera się na analogicznej zasadzie, czyli na zastosowaniu sprężonego powietrza z odpowiednim czyściwem. Pierwszą cechą różnicującą techniki jest rodzaju używanych substancji, o których wyżej wspomniano. W odróżnieniu od piaskowania sodowanie uchodzi za formę mniej inwazyjną, która nie niszczy materiałów. Ponadto wodorowęglan sodu to substancja nietoksyczna, przez co nie stanowi niebezpieczeństwa dla ludzi – nie zapominajmy o zdrowiu pracowników, którzy z danej metody korzystają. Podczas piaskowania do układu oddechowego mogą przedostać się drobiny piasku. Z kolei to może w przyszłości prowadzić do wielu chorób zawodowych, takich jak pylica, czy nowotwory ze strony tych narządów. Kolejną rozbieżnością pomiędzy sodowaniem a proszkowaniem jest to, że w przypadku pierwszej metody są stosowane biodegradowalne czyściwa, co pozwala chronić nasze środowisko. Ponadto podczas porównywania obu technik warto zwrócić uwagę na szybkość i trudność wykonywania tego typu prac. Czyszczenie powierzchni sodą oczyszczoną wbrew pozorom nie jest trudne, a do tego trzy razy szybsze niż tradycyjne używanie piaskarek.

Co jest lepsze: piaskowanie czy sodowanie? Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pozwoli Ci dokonać właściwego wyboru. Należy przyznać, że obie metody znajdują swoich zwolenników, jak i przeciwników. Piaskowanie i sodowanie działają w analogiczny sposób, a także z podobną skutecznością. Wybór techniki oczyszczania zależy przede wszystkim od rodzaju powierzchni oraz oczekiwań. Część klientów będzie preferować bardziej innowacyjne metody, a reszta zaś tradycyjne. Jednak trzeba przyznać, że decyzja, czy wybrać sodowanie czy proszkowanie, coraz częściej zapada na korzyść tego pierwszego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *