Nie da się zaprzeczać, że malowanie proszkowe jest bardzo efektywną metodą, która wyróżnia się trwałością i doskonale zabezpiecza wybrane powierzchnie. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że nawet najlepsza technika może w pewnym momencie wymagać poprawek, choćby na skutek wywołanych uszkodzeń. W takim razie jak wykonać poprawki na powłokach proszkowych?
Lakierowanie proszkowe to metoda bardzo skuteczna i efektywna. W przeciwieństwie do malowania tradycyjnego, proces pokrywania danej powłoki odbywa się w rekordowo szybkim tempie, a przy tym tworzy trwałą warstwę. Do tego technika proszkowa nie wiąże się z emisją szkodliwych dla zdrowia substancji, tak jak ma to miejsce w przypadku farb płynnych. Niestety czasami nawet dokładna powłoka proszkowa może ulec uszkodzeniom. W niektórych przypadkach można dokonać poprawki, jednak często konieczne jest pomalowanie całości.
Poprawki na powłokach nie zawsze są możliwe, ponieważ mogą być nieskuteczne, a kiedy konieczne jest naniesienie kolejnej warstwy, inwestycja może być nieopłacalna. Często dochodzi do dość poważnego błędu, ponieważ niektóre osoby w celu uporania się na przykład z ubytkiem lakieru stosują punktowe pomalowanie go farbą. Niestety takie działanie nie zmienia faktu, że twarda powłoka została przerwana, a więc w takim miejscu nadal może dojść do powstania np. rdzy.
Malowanie proszkowe – grubość powłoki
Grubość powłoki przy malowaniu proszkowym wynosi około 100 mikronów. To bardzo cienka warstwa, dlatego naniesienie na ubytek farby płynnej stworzy nierówność na powierzchni. Co więcej, ta nie będzie pewnie dobrze przylegać do podłoża. Należy zwrócić też uwagę na to, że nawet w przypadku późniejszego naniesienia powłoki farbami proszkowymi, omawiane miejsce nie będzie dobrze zabezpieczone i dany fragment po czasie może odpaść.
Wspomniane farby płynne mogą w niektórych przypadkach zostać użyte (na przykład kiedy niektóre miejsca zostały niedomalowane lub doszło do pęknięć powłoki), konieczne jest jednak wybranie odpowiedniego preparatu. Żeby go dobrać, należy wziąć pod uwagę skład chemiczny farby proszkowe, liczbę wymaganych poprawek czy odporność na czynniki zewnętrzne.
Poprawki na powłoce proszkowej są możliwe dopiero w momencie wyrównania powierzchni. Najlepiej jest to wykonać papierem ściernym o odpowiedniej granulacji. Dopiero wtedy można nanieść na nią kolejną powłokę. Warto w tym miejscu się zatrzymać, ponieważ lakierowanie proszkowe czasami dotyczy przedmiotów o nikłej wartości, dlatego poprawki mogą nie być opłacalne. Kiedy jednak chodzi o drogocenne maszyny, dodatkowe zabezpieczenie przed korozją i innymi czynnikami jest wręcz wskazane.
Najlepiej postawić na prewencję – korzystaj z profesjonalnych usług
Warto wiedzieć, że w przypadku dobrze wykonanego lakierowania ryzyko powstania ubytków lub pęknięć jest ograniczone do minimum. Z tego powodu warto wybierać usługi profesjonalistów, którzy skutecznie realizują malowanie proszkowe. Grubość powłoki powinna być dopasowana do pokrywanego materiału oraz konkretnego produktu.
Podczas lakierowania proszkowego wiele czynników ma znaczenie – chodzi na przykład o temperaturę utwardzania, rodzaj stosowanej farby, wcześniejsze dokładne oczyszczenie podłoża i nie tylko. Jeśli chociaż jeden aspekt nie zostanie profesjonalnie zrealizowany, może dojść do uszkodzeń czy ubytków, nawet po pewnym czasie od malowania. Nasi eksperci posiadają wieloletnie doświadczenie w tego rodzaju usługach, dlatego korzystając z naszej pomocy, możesz mieć pewność otrzymania profesjonalnej obsługi. Wykorzystujemy specjalistyczne urządzenia i dobre farby, które są przystosowane do wystawienia na szczególnie trudne warunki. Chętnie wyjaśnimy dokładniej, na czym polega malowanie proszkowe i ewentualne poprawki, dlatego serdecznie zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszej oferty.