Dziś śmiało można powiedzieć, że cięcie laserem to najpopularniejsza i najpowszechniejsza metoda obróbki metalu. Jeszcze nie tak dawno przede wszystkim stosowało się takie metody obróbki jak cięcie mechaniczne. Obecnie metody te powoli zaczynają przechodzić do przeszłości. Profesjonalne zakłady stawiają na wycinanie laserowe. Co ma na to wpływ i o czym należy pamiętać w kontekście wycinania laserowego?
Popularność wycinania laserem
Rosnąca popularność cięcia laserem wynika przede wszystkim z coraz szybszego rozwoju technologicznego. Rozwój ten wymusza wprowadzanie coraz większej automatyzacji we wszystkich procesach związanych z produkcją oraz obróbką metalu. Dziś rynek wymusza także konieczność coraz szybszej produkcji oraz produkcji na skalę masową. Ważna jest także wysoka precyzja przy produkcji powtarzalnych elementów. Tradycyjne metody obróbki metalu przestały już w dużej mierze spełniać te oczekiwania. Wszystko to sprawiło, że wycinanie laserowe w metalu stosowne zaczęło być coraz częściej. Stosowanie tej metody obróbki wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim jest to możliwość uzyskania wyprofilowanych, bardzo precyzyjnych i powtarzalnych kształtów. Wycinanie laserem to dziś nie tylko najdokładniejsza metoda obróbki metalu, ale również najszybsza. Dlatego stosowana jest choćby do cięcia rur czy blach. Wycinanie laserowe wykorzystywane jest obecnie w wielu branżach. W tym przede wszystkim w budownictwie, przemyśle meblarskim, metalurgii, przemyśle samochodowym, a nawet w architektonicznym.
Uniwersalność metody cięcia laserem
Wycinanie i wypalanie laserem w metalu to metoda niezwykle uniwersalna. Oznacza to, że stosowana może być przy obróbce różnego rodzaju metali. Mowa tu choćby o takich metalach jak mosiądz, stal nierdzewna, stal ocynkowana czy aluminium. Oczywiście najważniejszym elementem w procesie wycinania i wypalania laserem jest sam laser. Jego działanie polega na wytwarzaniu promieniowania elektromagnetycznego oraz wykorzystaniu gazu tnącego. Najczęściej jest nim azot lub tlen. To właśnie dzięki połączeniu wiązki laserowej z gazem tnącym pozwala na uzyskanie tak wysokiej precyzji cięcia. Podczas cięcia wykorzystywana jest również wysoka temperatura. To właśnie pod jej wypływem obrabiany materiał ulega rozszczepieniu. Materiał topi się, a to ułatwia wycinanie oczekiwanych kształtów. Aby było to możliwe, urządzenia do cięcia laserowego wyposażone są w soczewki oraz lustra.
Możliwości cięcia laserowego
Laser do wypalania metalu może być wykorzystywany do różnych celów. W firmie Kolorbud laser wykorzystywany jest to pracy przy różnych rodzajach metalu. Dzięki temu możliwa jest realizacja zleceń dla bardzo wielu różnych branż. Jak już wspomniano, popularność cięcia laserowego wynika m.in. z bardzo wysokiej precyzji tej metody. I co ważne, dotyczy to nawet najdrobniejszych kształtów. Dlatego też z metody tej korzysta choćby wspomniana już branża meblarska. Wycinanie laserowe pozwala na wykonanie nawet najdrobniejszych elementów dekoracyjnych z bardzo dużą precyzją. Jak to możliwe? Wynika to z faktu, iż proces ten polega na punktowym kierowaniu energii na powierzchnię materiału metalowego. Właśnie dzięki punktowemu nakierowaniu strumienia tnącego wycinanie laserowe jest tak dokładne. Nie bez znaczenia jest także fakt, że cięcie laserowe pozwana na zaoszczędzenie czasu w procesie produkcji. Wytworzone za pomocą tej metody kształty i elementy nie wymagają dodatkowej obróbki.
Bezpieczeństwo i ekologia
To, czym wyróżnia się wycinanie laserem spośród innych metod obróbki metalu, jest fakt, iż jest to metoda zapewniająca dużo większe bezpieczeństwo. Nie tylko dla pracowników, ale również dla środowiska naturalnego co w dzisiejszych czasach jest ogromnie ważne. Cięcie laserowe to bowiem minimum odpadków oraz niska emisja gazów. Jest to zatem rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy cenią sobie dokładność i precyzję, ale również dla tych, dla których ważna jest ekologia.