Jak wyginać blachę na obróbki blacharskie? Poradnik

kolorbud_adm

Obróbki blacharskie to bardzo istotne działania względem zabezpieczania obiektów przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. deszcz czy śnieg. W wielu przypadkach konieczne jest tutaj indywidualne podejście specjalisty, ponieważ blacha musi być odpowiednio dopasowana do budynku, by skutecznie spełniała swoje zadanie. Jak wyginać blachę na obróbki blacharskie?

Obróbki blacharskie mogą nie być zwykle widoczne na pierwszy rzut oka, jednak znacznie wpływają na szczelność opierzenia dachowego, a także estetykę. Odpowiednie dopasowanie i montaż wymagają zastosowania dobrze wykonanych elementów z blachy, a więc takich, które muszą zostać profesjonalnie wygięte do poszczególnych części okrycia dachu.

Blachy na obróbki blacharskie muszą być dobrze wygięte, dlatego przed zabraniem się do samych czynności z ową blachą, należy przede wszystkim dobrze zmierzyć miejsca, które mają zostać okryte. Dokładność co do stopnia zgięcia jest bardzo istotna, ponieważ odstające elementy mogą na przykład zostać prędzej zerwane przez wiatr, co może doprowadzić do zniszczenia części dachu. To nie wszystko, ponieważ szczególną uwagę należy zachować przy elementach zaokrąglonych. W każdym przypadku konieczne jest zaopatrzenie się w urządzenia, takie jak giętarka.

Jak wyginać obróbki blacharskie?

Jak było wspomniane wcześniej, konieczne jest zastosowanie maszyn pokroju giętarki. Koszt takiego urządzenia często osiąga bardzo wysokie sumy, co w kontekście przygotowywania obróbek np. dla własnego domu lub budynku firmy jest zakupem nieopłacalnym, dlatego znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów. Jak jednak funkcjonuje to urządzenie? Giętarka działa w prosty sposób. Wkłada się w nią odpowiedniej długości kawałek blachy i dogina specjalnym elementem do wybranego kąta. Nie da się odpowiedzieć uniwersalnie na pytanie, jak wyginać blachę na obróbki blacharskie, ponieważ wszystko jest uzależnione od dachu. Czasami opierzenie dachowe jest zaokrąglone, z drugiej strony dach może być spiczasty, płaski itd.

Należy wiedzieć, że obróbki blacharskie dotyczą tworzenia różnego rodzaju elementów. Jakie można wyróżnić?

Jednymi z najważniejszych elementów dachu są wiatrownice. Blachy na obróbki blacharskie muszą być wygięte w taki sposób, by dobrze przywierać do szczytowych krawędzi dachu – zadaniem tego elementu jest ochrona bocznej krawędzi owego dachu przed zerwaniem na skutek silnego wiatru.

Bardzo ważny jest także kosz dachowy, który jest montowany na połączeniu połaci dachowych. Jest to najbardziej newralgiczny punkt całego dachu, narażony na negatywne działanie śniegu, wody i wiatru. Wymiana tego elementu bywa skomplikowana, dlatego przy samej budowie budynku zaleca się zainwestowanie w produkt z trwałego materiału. Na rynku można natknąć się na kosze z tworzywa sztucznego, jednak ich trwałość jest znacznie niższa od np. blachy aluminiowej czy miedzianej.

Pas podrynnowy to także istotny element, który jest zabezpieczeniem deski czołowej. Jest to również najpewniej najbardziej widoczna obróbka blacharska, dlatego w tym przypadku należy przyłożyć się do estetyki wykonania. Nie można również zapominać o pasie nadrynnowym, którego zadaniem jest odprowadzanie wody z połaci dachowej prosto do rynny, dzięki czemu ciecz nie dostanie się pod okap. Pas nadrynnowy służy też do zabezpieczania rynny przed zsuwaniem się zalegającego śniegu.

Dochodzą do tego także obróbki komina, która nie tylko zabezpiecza, ale pełni funkcję estetyczną, dlatego barwa blachy powinna być dostosowana np. do dachówek. Tego rodzaju produkty zabezpieczają przed spływaniem wody pod powierzchnię dachu, dlatego są bardzo istotne.

Należy pamiętać, by podczas obróbek blacharskich wystrzegać się popełniania popularnych błędów, takich jak na przykład sztywne mocowanie zbyt długich blach, ponieważ po czasie mogą się odkształcić przez zmiany temperatur, co doprowadzi do mniejszej skuteczności w spełnianiu swojego zadania.

Zaufaj specjalistom!

Jak widać, wyginanie blachy jest dosyć skomplikowanym zadaniem wymagającym przeprowadzania dokładnych obliczeń, posiadania specjalistycznego sprzętu, a także precyzji oraz wiedzy. Z tego powodu znacznie prostszym i jednocześnie korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem jest zlecenie wyginania blach. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty – Kolorbud proponuje różnego rodzaju obróbki blacharskie stworzone z pewnych materiałów i wykonane z dbałością o najmniejsze szczegóły. Stawiamy nie tylko na szczelność konstrukcji, ale też różnorodność względem wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *